Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Świąteczny koncert na Ridgewood

01-09-2020

Koncert zespołu...
Na czele zespołu...

Po raz trzeci w kościele św. Maciaja (St. Matthias Roman Catholic Church) na Ridgewood odbył się świąteczny koncert w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego działającego przy tej parafii. Wierni zgromadzeni w świątyni mieli okazję wysłuchać znanych i lubianych kolęd oraz pastorałek, a nawet popularnych piosenek związanych z okresem bożonarodzeniowym.

Koncert zespołu wokalno-instrumentalnego kierowanego przez ks. Dariusza Blicharza, administratora parafii św. Macieja z Ridgewood, odbył się w niedzielę, 5 stycznia, tuż po polskiej mszy świętej i cieszył się dużym zainteresowaniem wiernych biorących w niej udział. Świadczy o tym fakt, że po zakończonym nabożeństwie w kościele pozostało bardzo dużo wiernych chcących posłuchać, a nawet czasami wspólnie pośpiewać kolędy. Tak też było w trakcie mszy świętej, podczas której zespół wokalny również pojawił się przed ołtarzem i wykonał kilka kolęd. Tegoroczny występ był już trzecim koncertem grupy wokalno-instrumentalnej złożonej z solistów i instrumentalistów wywodzących się spośród wiernych z Ridgewood i Maspeth, mających talent muzyczny, a w przypadku niektórych osób także odpowiednie wykształcenie.

W ciągu ponadtrzyletniej działalności parafialnego zespołu i wielu różnych zmian personalnych wykrystalizował się już jego skład, który tworzy około 30 osób w różnym wieku. Są wśród nich dzieci, osoby dorosłe, a nawet seniorzy. Na czele grupy jako dyrygent, ale i muzyk grający na gitarze akustycznej, stoi ks. Dariusz Blicharz, administrator parafii św. Macieja z Ridgewood, który w przeszłości podobne grupy prowadził także w innych parafiach, w których pełnił swoją posługę kapłańską. Tak było m.im. w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie oraz w kościele św. Krzyża na Maspeth. Niektórzy obecni muzycy byli także związani z tymi grupami.

Podczas tegorocznego koncertu publiczność miała okazję wysłuchać kilkunastu kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce świątecznej, znanych z repertuaru znanych polskich wykonawców. Wśród nich były m.in.: „Dzisiaj w Betlejem”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”, „Mędrcy świata, monarchowie” czy też „Pastuszkowie bracia mili”. Bardzo ładnie zostały także zaśpiewane takie piosenki świąteczne jak np.: „Bardzo cicha noc” znana z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego czy „Gloria, Gloria niechaj święta będą cały rok” śpiewana przez różnych polskich artystów.

Publiczność również chętnie włączała się do śpiewu, a po każdej kolędzie i pastorałce nagradzała solistów oraz muzyków grających na różnych instrumentach gromkimi brawami. Zespół wokalno-instrumentalny działający przy kościele św. Macieja na Ridgewood nie ogranicza się tylko do występów w tej parafii i planuje także występy w innych miejscach. W niedzielę, 12 stycznia, wystąpił w kościele św. Jadwigi (St. Hedwig's Parish) we Floral Parku na Long Island, a 19 stycznia wystąpi w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie.

BS

wróć

Fotorelacje

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

Paulini w Doylestown przeżywają Nowennę do swojego patrona – Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com