Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Odznaczeni z...
Dr D. Andraka i...
Przedstawiciele...
Artyści z Polski:...
Zaproszeni goście....
Grupa śpiewająca z...
Ks. dr Janusz...
Rodzice na „6” –...

Uroczyste wręczenie medali KEN

01-08-2020

15 grudnia 2019 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się uroczyste wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej nauczycielom, rodzicom i kapłanom zasłużonym dla szkolnictwa polonijnego na wschodnim wybrzeżu USA.

Oprócz nagrodzonych, ich rodzin i dyrektorów szkół uroczystość uświetnili dostojni goście: wicekonsul RP Kamil Henne, Rozalia Gołojuch – pracownik departamentu ds. Polonii, kapelan Centrali Polskich Szkół Dokształcających o. Tadeusz Lizińczyk, dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski, przedstawiciele Rady Dyrektorów CPSD – dr Iwona Korga (prezes Instytutu Piłsudskiego) i Małgorzata Czajkowska, dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski, prezes Fundacji Jana Pawła II Michał Pająk, dyrektor wykonawczy Komisji Oświatowej przy KPA Grażyna Michalska oraz artyści z Polski: Ewa Chotomska, Agnieszka Frączak i Michał Ogórek.

Wyraz uznania

Dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, po przywitaniu wszystkich obecnych, oddała głos gospodarzowi spotkania – wicekonsulowi RP Kamilowi Henne. – Zdaję sobie sprawę ze znaczenia rozbudzania i podtrzymywania w dzieciach polskości dzięki uczeniu ich języka polskiego, historii Polski, kultury i tradycji. Jesteśmy pełni uznania dla dynamicznej działalności placówek zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Mimo tego, że wiele szkół boryka się z różnymi problemami, placówki te znajdują oddanych i kompetentnych pedagogów i dyrektorów, dzieci i młodzież chętne do nauki – mówił. – Kolejne rządy Polski dostrzegają znaczenie polonijnej edukacji, co ma wyraz w programach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, (...) w działaniach Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku., który aktywnie wspiera polskie placówki edukacyjne oraz promuje dwujęzyczność. Kolejnym dowodem, że Polska docenia działania polonijnych pedagogów są Medale KEN, które za chwilę będę miał zaszczyt wręczać – dodał.

Szczególne zasługi

Uroczyste wręczenie odznaczeń poprzedziła krótkim przemówieniem dr Dorota Andraka, przypominając historię ustanowienia Medalu Komisji Edukacji Narodowej. – Medal KEN ustanowiony został ustawą z dnia 27 kwietnia 1956 roku o prawach i obowiązkach nauczycieli, która przewidywała, że medal ten będzie nadawany osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, programów, podręczników i pomocy naukowych. Zasady nadawania Medalu zmieniały się w szczegółach na przestrzeni lat. Obecnie określa je rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 września 2000 roku. Zgodnie z nim Medal jest nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli – wyjaśniła.

„Nie spoczniemy na laurach!”

W imieniu odznaczonych głos zabrał ks. Janusz Dymek. W pierwszej kolejności podziękował dyrektorom placówek, którzy nominowali osoby odznaczone, „za zaufanie i docenienie naszego zaangażowania w pracę na rzecz rozwoju polonijnej oświaty”. Następnie słowa podziękowania skierował do CPSD na czele z prezes dr Andraką, a także do Konsulatu Generalnego RP i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie zapomniał o rodzinach i bliskich wszystkich odznaczonych, dziękując im za pomoc, cierpliwość i wyrozumiałość. – Młody człowiek znacznie bardziej potrzebuje dziś świadków niż nauczycieli, którzy będę przekazywać mu wiedzę. Niezwykle rzadko widać od razu efekty poświęcenia czasu i zaangażowania, ale nie można się zniechęcać. Naszym zadaniem jest trwać na posterunku, nieustanie siejąc dobro. Wzrost zależy do wielu czynników. Często będzie go widać po wielu latach – mówił ks. Dymek, podkreślając jednak, że „nauczyciel polonijny ma za zadanie zaszczepić w uczniu miłość do dziedzictwa, któremu na imię Polska. Wszystkim nam leży na sercu wychowanie młodego pokolenia z pożytkiem dla naszej ojczyzny i jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy dbać o wykształcenie polonijnych dzieci, z których w przyszłości wyrosną już obywatele Stanów Zjednoczonych, ale świadomi swoich korzeni! Obywatele, którzy (mamy taką nadzieję) będą pielęgnować polską kulturę i miłość do wszystkiego, co polskie, i miłość tę przekażą swoim dzieciom”. – Nasze podziękowania to nie tylko wyraz wdzięczności za te zaszczytne wyróżnienia, ale też obietnica, że nie spoczniemy na laurach – zakończył.

W świątecznym nastroju

Spotkanie w konsulacie było okazją do wręczenie nagród laureatom konkursu „Rodzic na 6”, którymi w tym roku były: Agata Skowrońska i Urszula Starzec (rodzice z PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY) oraz nagrody dla dr Doroty Andraki, prezesa CPSD, która została przyznana 3 października 2019 r. w ramach obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego – „Citation of Honor” od prezydenta dzielnicy Queens za całokształt pracy na rzecz Polonii, kultury i edukacji. A że spotkanie w konsulacie miało miejsce w okresie przedświątecznym, była to też okazja do podzielenia się opłatkiem, wspólnego śpiewania kolęd i spróbowania tradycyjnych polskich potraw.

Bożena Mahmoud


Odznaczeni Medalami KEN w 2019 r.:

Księża:

 • Ksiądz dr Janusz Dymek – proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, NY
 • Ksiądz Eugeniusz Kotliński – proboszcz parafii im. Cyryla i Metodego, NY

Działacze społeczni:

 • Iwona Drzał – PSD im H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY
 • Bogumiła Lubecka – PSD im. JP II, East Stroudsburg, PA
 • dr Katarzyna Sylwia Kowalska – Polska Szkoła im. św. Kazimierza Królewicza, Newark, NJ
 • Joanna Wojnar – PSS im. Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY

Dyrektorzy:

 • Danuta Eichler – Szkoła Języka Polskiego im. św. Wojciecha, Filadelfia, PA
 • Joanna Pilarska – Polska Szkoła Społeczna, Mahopac, NY

Nauczyciele:

 • Anna Kuczyńska – PSS im. Z. Herberta, Copiaque, NY
 • Beata Terepka – PSS im. A. Mickiewicza, Stamford, CT
 • Sylwia Joanna Szumlas – PSS im. A. Mickiewicza, Stamford, CT
 • Jolanta Bąk – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki, Garfield, NJ
 • Marzena Wac – Akademia Języka Polskiego, Manchester, NJ
 • Elżbieta Skawińska – PSD im. S. Moniuszki, Rockaway Beach, NY
 • Beata Biały – PSD im. PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY
 • Anna Marzec – PSS im. P. Adamskiego, Buffalo, NY
 • Marta Ewa Cyrońska-Kudela – PSD im. o. Augustyna Kordeckiego, Manhattan, NY
 • Alicja Winnicka (kurator 14 dystryktu szkolnego na Brooklynie)
wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com