Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Wigilia dla bezdomnych w siedzibie PSFCU na Greenpoincie

12-17-2019

Ważną część...
Chór złożony z...
Część osób...

Kilkadziesiąt osób pojawiło się na spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w audytorium głównego oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej mieszczącym się przy 100 McGuinness Boulevard na Greenpoincie. Wzięli w nim udział ludzie bezdomni, ubodzy i samotni, a także zaproszeni goście oraz harcerze i harcerki, którzy przynieśli „Betlejemskie Światło Pokoju”. W tym roku Wigilijce dla bezdomnych przyświecało hasło: „Gdy ludzkie sposoby zawodzą wybierz boże”.

Namiastka rodzinnego domu

Spotkanie świąteczno-opłatkowe dla ludzi potrzebujących wsparcia odbyło się w czwartek, 12 grudnia, i dla wielu z nich było namiastką rodzinnego domu oraz świątecznej wieczerzy. To wszystko za sprawą odpowiedniej atmosfery, jaką stworzyli organizatorzy, a także świątecznych potraw przygotowanych przez sponsorów. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego występu chóru złożonego z uczniów Akademii św. Stanisława Kostki z Greenpointu. Wychowankowie Bożeny Konkiel, wśród których ponad połowę grupy stanowili amerykańscy uczniowie, zaśpiewali kilka kolęd i piosenek świątecznych, wprowadzając wszystkich w bożonarodzeniowy klimat.

Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowała również znana polonijna artystka i śpiewaczka Katarzyna Druckner, która wyrecytowała kilka świątecznych wierszy oraz zaśpiewała parę kolęd i pastorałek. Swoim śpiewem uroczystość uświetniła również Kinga Stasiak, prezentując piękne polskie kolędy. Z kolei kilka amerykańskich piosenek świątecznych zaśpiewał poseł stanowy Joseph Lentol, który również gościł na spotkaniu opłatkowym.

Oczywiście były także oficjalne przemowy, które wygłosili m.in.: konsul Kamil Henne, przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Krzysztof Matyszczyk, a także Eryka Volker, prowadząca i koordynująca całą imprezę. Głos zabierali również różni goście obecni na sali. Wszyscy podkreślali znaczenie tego typu spotkań, a także uczulali obecnych na spotkaniu by zimą, a zwłaszcza w mroźne dni, w szczególny sposób zwracali uwagę na bezdomnych narażonych na zamarznięcie.

Bardzo ważną część spotkania stanowiła wspólna modlitwa oraz łamanie się opłatkiem, który poświęcił ks. Marek Sobczak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki z Greenpointu. Modlitwę wygłosił również ks. Robert Czok, związany z niesieniem pomocy bezdomnym od kilkunastu lat. W trakcie wigilijno-świątecznego spotkania na salę weszły także harcerki i harcerze, którzy przynieśli kaganek z „Betlejemskim Światem Pokoju”. Po wyjaśnieniu idei związanej z roznoszeniem palącego się ognia pochodzącego z Grobu Pańskiego, każdy z uczestników spotkania mógł podejść i zapalić specjalną świeczkę, którą później zabrał do domu. Po zakończeniu części oficjalnej i artystycznej oraz przełamywania się opłatkiem wszyscy razem zasiedli do stołów i spożyli bożonarodzeniową kolację.

Ludzie o dobrych sercach

Spotkanie opłatkowe dla bezdomnych oraz osób ubogich i samotnych zostało zorganizowane dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy z St. Anthony „Homeless SOS” z Eryką Volker na czele, a także wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Bratniej Pomocy (Polish Assistance) i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Donacjami organizatorów wsparli: Syrena Bakery, Arthur Dybanowski, Pulaski Association of Business & Professional Men oraz rodzina Knapików i Eiderów. Dzięki sponsorom wszystko było całkowicie bezpłatne dla uczestników spotkania. Poza tym każdy z bezdomnych i potrzebujących otrzymał dodatkowo świąteczną paczkę, a także trochę jedzenia na wynos.

Ważną rolę w przygotowaniu i przebiegu spotkania odegrali wolontariusze, bez zaangażowania których na pewno nie udałoby się go zrealizować. Wśród nich byli: Adela Szprangiel, Aneta Rzucidło, Elżbieta Knapik, Renia Kotlan, Aldona Trzeciak, Ewa Weglarz, Matthew Costales, Linda Carlson Ania Czyżnikowska, Elżbieta Guzikowski, Sylwia Guzikowski, Teresa Szmulewic, Kinga Stasiak, Iza Stasiak i Jeanie Romanowski. Jak widać mimo trudnych czasów i codziennego zabiegania jest jednak spora grupa osób chcących wspierać innych oraz ludzi wyciągających pomocną rękę do tych, którzy z różnych powodów są słabsi i znaleźli się w potrzebie.

MK

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com