Nowy Jork

poleć serwis drukuj

„Fantazyjny” koncert w Carnegie Hall

11-30-2019

Skrzypaczka Nadia...
Skrzypacze Nadia...
Na zakończenie...

Koncertem „Polish-American Fantasy”, który odbył się w sali Weill Hall w Carnegie Hall uczczono przypadającą w tym roku 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i USA. Impreza, której głównym organizatorem była fundacja Ars Activa, odbyła się w sobotę, 23 listopada, i towarzyszyła 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”. Na deskach jednej z najsłynniejszych sal koncertowych wystąpiło 13 wykonawców, a prócz publiczności uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji i rządu.

Oficjalne rozpoczęcie

Występy artystów poprzedziły krótkie przemowy związane z rocznicą, której koncert był poświęcony. Jako pierwszy głos – prócz prowadzącej znakomitej polsko-amerykańskiej aktorki Liliany Komorowskiej – zabrał zastępca konsula generalnego RP w Nowym Jorku Kamil Henne. Przedstawiciel polskiego rządu mówił m.in. o historii związanej z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości przez Polskę oraz o szybkim uznaniu naszego kraju przez Amerykanów, a także o nawiązaniu wzajemnych relacji dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. Podkreślał, że dużą rolę odegrał w tym Ignacy Jan Paderewski, dzięki któremu powstał polski rząd oraz rozpoczęła się dwustronna polityczna, polsko-amerykańska współpraca, która trwa do dnia dzisiejszego i ma się coraz lepiej. Konsul Kamil Henne zwrócił uwagę, że jej efektem było m.in. włączenie Polski do ruchu bezwizowego, które nastąpiło w bardzo wymownym momencie – 11 listopada, a więc w dniu, w którym nasz kraj obchodzi Święto Odzyskania Niepodległości.

O więzi łączącej nasze państwa mówił również Daniel Kurzyna, przedstawiciel biura radnego miejskiego z Queensu Roberta Holdena. Wspominał m.in. o dwóch polskich generałach: Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce, którzy odegrali znaczącą rolę zwycięskiej wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Nawiązała do nich także Liliana Komorowska. Prowadząca koncert mówiła m.in. o znaczeniu działalności Ignacego Jana Paderewskiego związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przywoływała także św. Jana Pawła II oraz prezydenta Ronalda Reagana oraz mówiła o ich aktywności mającej wpływ na wzajemnie polsko-amerykańskie stosunki, a także walkę z komunizmem, jego obaleniem i włączeniem naszego kraju do NATO. Wspomniała również o niedawnym zniesieniu wiz dla Polaków chcących podróżować po Stanach Zjednoczonych.

W części otwierającej koncert głos zabrała także m.in. Karolina Dehnhard – prezes Polish American Chamber of Commerce North-East oraz Kinga Augustyn. Skrzypaczka ta obecnie jest dyrektorem artystycznym Festiwalu „Chopin i Przyjaciele” oraz wiceprezesem New York Dance & Arts Innovations, będącej organizatorem tej imprezy odbywającej się w tym roku po raz 21. Wśród gości obecna była m.in. Joanna Wronecka – ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka.

Występy artystów

Nad całością programu, jako dyrektor artystyczny koncertu, czuwała skrzypaczka Nadia Monczak, która także trzykrotnie pojawiała się na scenie, by zaprezentować część repertuaru. W programie prócz znanych kompozycji znalazły się także dwie światowe premiery „Halny Fantasy” – utwór napisany przez Jakuba Polaczyka oraz „Fantasy for Violin, Saxophone and Piano” skomponowany przez Tima Riesa, saksofonistę, który od 20 lat występuje z grupą The Rolling Stones, a na swoim koncie ma także współpracę m.in.: ze Stevie Wonderem, Michaelem Jacksonem, Norą Jones, Sheryl Crow oraz East Gipsy Band. Poza tym zaprezentowano takie utwory jak: „Piano Quartet, op.8, Allegro con brio” Zygmunta Noskowskiego, „Theme from the movie Schindler's List” Johna Williamsa, „Little Fantasia” Henryka Mikołaja Góreckiego, fragmenty „Rhapsody in Blue” i „Porgy and Bess” George'a Gershwina, „Fantasy on Themes of Gounod's Faust, op. 20” Henryka Wieniawskiego, „La Gitana” Fritza Kreislera oraz „Fantaisie Impromptu in C-sharp Minor, op. 66” i „Piano Sonata nr 3 in B minor, op 58” Fryderyka Chopina.

W koncercie wzięli udział: Tony Yang, najmłodszy laureat w historii Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz laureat laureat Jury Discretionary Award na 15. Międzynarodowym Konkursie Van Cliburn, saksofonista Tim Ries, klarneciści: Bence Szepesi i Wojtek Komsta, skrzypaczki: Kinga Augustyn, Nadia Monczak, skrzypacz Mariusz Monczak, pianiści: Xheni Rroji i David Oei, a także zespół Fundacji Show Me Your Heart – skrzypaczki: Eilene Lee i Phoebe Han, wiolonczelista Ethan Han i pianistka Katherine Wang.

Wszystkie występy zostały nagrodzone brawami, a na zakończenie koncertu miała miejsce owacja na stojąco.

AD

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com