Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Jesienne atrakcje w Klubie Seniora „Krakus”

11-28-2019

Konkurs Literacki...
Loteria „Turkey...
„Miłość ci wszystko...

„Najlepszym przyjacielem jest książka, bo nie pytając potrafi sprawić, że świat jest piękny” – taki cytat widnieje na dyplomach uczestników i laureatów Konkursu Literackiego „Czytam, więc jestem”, który został zorganizowany w Klubie „Krakus” przez pana Tadeusza Zająca. Konkurs dotyczył wykazania się znajomością klasycznej literatury polskiej. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 21 listopada. Jego laureatami zostały panie: Anna Weber, Aniela Przystasz, Jadwiga Spoagis, Grażyna Ostrowska, Stanisława Krzyś oraz Wanda Wójcik i panowie: Stefan Rysak, Waldemar Ostrowski, Eugeniusz Majkowski, Edward Mazur i Krzysztof Zieliński.

Konkurs Literacki „Czytam, więc jestem”

Pan Tadeusz Zając, organizator konkursu, od wielu lat dba oto, aby nasi seniorzy czytali książki i byli zaangażowani w życie klubu, biorąc udział w różnych konkursach historycznych, poetyckich czy literackich. Praktycznie od zarania dziejów prowadzi Kronikę Klubu „Krakus” oraz naszą bibliotekę, którą nazywa ciepło książkowym „przytuliskiem”. Seniorzy również mogą dołączyć do klubu dyskusyjnego, gdzie porusza się różne tematy dotyczące historii, literatury, poezji i kultury oraz wiadomości z Polski. Dlatego właśnie Centrum Seniora „Krakus” postanowiło wręczyć panu Tadeuszowi Zającowi wyróżnienie „Aktywny Senior” za szczególne zaangażowanie w jego działalność w klubie. Dziękujemy bardzo za wszystko, co pan robi dla naszych seniorów i dla naszego Centrum.

W tym samym dniu uczestnicy konkursu z panem Tadeuszem również przygotowali niespodziankę dla dyrektora programu Artura Pustuły i podziękowali mu za wsparcie i zaangażowanie w realizacji programów promujących dorobek kultury polskiej, spuścizny historycznej, czytelnictwa i kronikarstwa.

Drugą niespodziankę przygotowali członkowie Chóru „Krakus” dla koordynatorki programu i dyrygentki – pani Katarzyny Drucker – za tworzenie nowego nurtu w kulturze pieśni chóralnej i pomoc w zaangażowanie seniorów w życie kulturalne. Tego dnia obchodziliśmy również urodziny seniorów z listopada, więc całość wydarzeń odbywała się w radosnej atmosferze życzeń i śpiewów. Solenizantom, laureatom konkursu i wszystkim uhonorowanym w tym dniu życzymy wszystkiego najlepszego.

Loteria „Turkey give awal”

Święto Dziękczynienia w Ameryce to jak wigilia w Polsce, niezmiennie od 1863 roku obchodzone jest w 4. czwartek listopada w całej Ameryce. Jest to dzień wdzięczności za rodzinę, przyjaciół, dobre jedzenie i wszystkie dobre rzeczy w naszym życiu. Co roku z tej właśnie okazji w Centrum Seniora „Krakus” odbywa się Loteria „Turkey give awal” dzięki uprzejmości Council Stephen Levin. Nasi seniorzy biorą udział w losowaniu świątecznego indyka oraz torby z różnymi dodatkami do obiadu. Jest to wydarzenie, które zawsze budzi wiele emocji i odbywa się w radosnej atmosferze. Każdy ze zwycięzców oprócz nagrody otrzymywał tradycyjny okrzyk indyka: Gobble!!! Gobble!!! Gobble!!! w wykonaniu seniorów, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Happy Thanksgiving”.

„Miłość ci wszystko wybaczy” – koncert Marioli Augustyn

22 listopada seniorzy z „Krakusa” mieli zaszczyt gościć Mariolę Augustyn, która wraz z córką dr Kingą Augustyn (skrzypce) oraz akompaniatorką Alla Milchtein wystąpiły w koncercie najpiękniejszych polskich pieśni i piosenek. Koncert odbył się w ramach Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”. Otworzyła go słowem wstępnym Bożena Kamiński - prezes, CEO Centrum Polsko-Słowiańskiego. Następnie Anna Żak, sekretarz Festiwalu, zaprosiła na scenę artystów, w tym panią dr Kingę Augustyn, która jest również wiceprezesem oraz dyrektorem artystycznym całego Festiwalu.

Piękny sopran pani Marioli Augustyn rozbrzmiewał w „Krakusie” ze wspaniałym wyczuciem emocjonalnym utworów i świetnie komponował się z dźwiękiem skrzypiec jej córki Kingi i fortepianu pani Alli. Była to uczta dla ducha, która przeniosła seniorów nie tylko do czasów młodości, ale również wzbudziła uczucie radości, pogody ducha i wzruszenia. Seniorzy nucili niektóre utwory z nutką rozrzewnienia, dlatego nie można się dziwić, że pani Mariola dostała owacje na stojąco i nie obyło się bez bisów i gratulacji po koncercie. Kwiaty wręczył wiceprezes CP-S Marian Żak. Na koncercie również obecni byli członkowie Rady Dyrektorów CP-S: Danuta Bronchard – wiceprezes i ksiądz Joseph Szpilski – dyrektor. Dziękujemy artystom jeszcze raz za wspaniały występ i zapraszamy na następny koncert.

Katarzyna Drucker – Program Coordinator

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com