Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Pracownicy Centrum...
Wieczór otwarty w...
Uroczyste otwarcie...
Polonia była żywo...

Pomocna dłoń Centrum Polsko-Słowiańskiego

11-28-2019

Listopad obfitował w wiele wydarzeń, które miały miejsce w polskiej dzielnicy w Centrum Polsko-Słowiańskim. Jednym z nich był Wieczór Otwarty w CP-S. 25 listopada w sali znajdującej się przy 176 Java St, Brooklyn, NY 11222 do dyspozycji osób zainteresowanych byli wszyscy pracownicy centrum.

Wieczór otworzyła Bożena Kamiński – prezes i dyrektor wykonawczy oraz Danuta Bronchard – wiceprezes Centrum Polsko-Słowiańskiego. Obie panie przywitały wszystkich gości i opowiedziały o tym, jakie usługi świadczy każdy program działający w Centrum Polsko-Słowiańskim.

Podczas spotkania obecni byli Zbigniew Solarz – skarbnik, Maria Madej – dyrektor programu Klub Seniora im. Jana Pawła II, Lucyna Zynda z Klubu Seniora im. Jana Pawła II, Bożena Mazinska – dyrektor programu imigracyjnego, Ewelina Rudiak z Programu Usług Socjalnych dla Seniorów, Monika Dybka – nauczycielka programu ESL, Agata Foryś z programu Klubu Seniora „Krakus”, Artur Pustula – dyrektor Klubu Seniora „Krakus” i Roman Bieniek – facilities manager Centrum Polsko-Słowiańskiego. Dyrektorzy programów odpowiadali na pytania publiczności, sporo z nich trafiło do dyrektora programu imigracyjnego. Najwięcej pytań dotyczyło możliwości zalegalizowania pobytu stałego w Stanach Zjednoczonych. Po części oficjalnej każdy został zaproszony na słodki poczęstunek.

Wzruszająca wystawa

Tego samego dnia dzięki zaangażowaniu rady dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego odbyło się również otwarcie wzruszającej wystawy „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”. Wystawę do Nowego Jorku przywiózł Marek Różycki – wiceprezes Fundacji „Golgota Wschodu”. Podczas uroczystego otwarcia wystawy o błogosławionym księdzu Stefanie Wincentym Frelichowskim obecni byli również hm. Zygmunt Jaczkowski – siostrzeniec bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Podczas otwarcia wystawy potomek błogosławionego opowiadał o codziennym żuciu Frelichowskiego. Podniosły charakter wystawy dopełniła obecność przedstawicieli ZHP, na otwarciu wystawę zaszczyciły swoją obecnością: hm. Maria Bielska, phm. dr Jolanta-Kulpa Gubernat, hm. Ilona Zakrzewska, pwd. Małgorzata Olszewska Fernezy, hm. Beli Szmurlo i pwd. Grażyna Mościcka. Podczas spotkania Zygmunt Jaczkowski opowiadał o tym, jaką osobą prywatnie był bł. Stefan Wincenty Frelichowski. Podczas wieczoru został zaprezentowany również film biograficzny o Frelichowskim. Na koniec uroczystości wszyscy obecni wzięli udział w loterii fantowej.

Materiał sponsorowany


Bł. Stefan Wincenty Frelichowski został ogłoszony patronem harcerstwa polskiego 22 lutego 2003 r. Wicek, jak nazywano go w domu, wstąpił do 24. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w marcu 1927 r. W swoim pamiętniku napisał: „Ja sam wierzę mocno, że państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami, byłoby najpotężniejszym ze wszystkich. Harcerstwo bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki, pomoce, że kto przejdzie przez jego szkołę, jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba”. Decyzja o wybraniu drogi kapłaństwa nie była łatwa, ale Frelichowski podjął i tę służbę. „Wiem, że to najlepsza droga. Ufam, że Jezus mi dopomoże, bo dla Niego ta ofiara. Wiem, że niegodny jej jestem, ale chcę być kapłanem wedle Serca Bożego. Tylko takim. Innym nie”. Św. Jan Paweł II ogłosił ks. Frelichowskiego błogosławionym 7 czerwca 1999 r. w Toruniu podczas pielgrzymki do ojczyzny. Powiedział wówczas: „Zwracam się także do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla Was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania”.

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com