Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Nabożeństwo...

Kończące rok liturgiczny 40-godzinne nabożeństwo w parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie

11-28-2019

Nabożeństwo 40-godzinne to sięgająca XIII wieku modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Rozpowszechniane w Polsce od XVIII wieku miało szczególny, przede wszystkim błagalny, charakter o odwrócenie niebezpieczeństw zagrażających ojczyźnie czy też prośby o uchowanie od klęsk żywiołowych.

Nazwa tej modlitwy nawiązuje do 40-godzinnego przebywania Jezusa w grobie. Obecnie nabożeństwa 40-godzinne odchodzą już w zapomnienie, są jednak parafie, w których ta tradycja jest nadal żywa. Do takich należy wspólnota wiernych przy kościele M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie.

Piętnastu księży z czternastu polonijnych parafii wzięło udział w uroczystej mszy świętej z procesją, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji Brooklyn ks. Witold Mroziewski. W celebracji oprócz licznie zgromadzonej Polonii uczestniczyli także: gość z Polski, profesor nauk teologicznych na Wydziale Teologii KUL, ks. Jerzy Gocko oraz dwóch księży Rycerzy Grobu Pańskiego: ks. kanonik Andrzej Kurowski oraz koordynator Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów ks. Grzegorz Stasiak, a także dyrektor działającej przy parafii polskiej szkoły dokształcającej mgr Małgorzata Czajkowski. Proboszcz parafii dr Janusz Dymek znalazł czas na podziękowanie wszystkim obecnym za gorliwą modlitwę m.in. o nowe powołania kapłańskie, ale przede wszystkim za wsłuchiwanie się w 3- dniowe nauki dotyczące rodziny i małżeństwa, wygłoszone przez ks. Grzegorza Markulaka z kościoła św. Stanisława Kostki z Greenpointu.

Niepowtarzalną oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnili organista Wojciech Typrowicz z grupą chórzystek i trębaczami: Patrycją Poznański i Krystianem Borek oraz zespół Totus Tuus II. Służbę przy ołtarzu pełnili uczniowie polskiej szkoły sobotniej oraz lektor Witold Dziekan.

Opol

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com