Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Spotkanie ze świadkiem historii

11-20-2019

Pani Bożenna...
Renata Klibisz –...
Pani Bożenna...

W sobotnie przedpołudnie 9 listopada br. uczniowie Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead na Long Island mieli okazję poznać panią Bożennę Urbanowicz-Gilbride, katoliczkę z Polski, która przeżyła Holocaust – jak zawsze przedstawia siebie pani Bożenna – i która była 5-letnią dziewczynką w momencie wybuchu II wojny światowej. Była to fascynująca, chociaż bolesna, lekcja historii dla dzieci, opowiadana przez osobę, która przeżywała koszmar wojny będąc praktycznie w wieku swoich słuchaczy.

Przykuła uwagę wszystkich uczniów, zabierając ich na dwugodzinną wędrówkę od swojej rodzinnej wioski Leonówki, położonej na Wołyniu, z której musiała uciekać w nocy z rodziną po podpaleniu jej przez Ukraińską Powstańczą Armię, poprzez pobyt w niemieckich obozach pracy, chorobę, rozstanie z matką, która została wywieziona do obozu koncentracyjnego, wyzwolenie, podróż do Stanów Zjednoczonych i kilkunastoletnie oczekiwanie na spotkanie mamy. Pani Bożenna bardzo obrazowo potrafiła opisać to, czego była świadkiem jako kilkuletnie dziecko: gehennę wojny, ciągły strach, głód, niepewność i okrucieństwa wyrządzane ludziom przez ludzi. Nie było to jej pierwsze takie spotkanie, Bożenna Urbanowicz-Gilbride od 30 lat jest niezwykle zaangażowana w szerzenie wiedzy o II wojnie światowej, bierze udział w programach szkolnych, przybliżając dzieciom i młodzieży realia wojny, podkreślając szczególnie fakt, że prześladowania hitlerowskich Niemiec dotknęły boleśnie, oprócz ludności żydowskiej, także narody chrześcijańskie Europy.

O swoich przeżyciach napisała w książce „Przerwane dzieciństwo”, której współautorką jest Inge Auerbacher, niemiecka Żydówka, rówieśniczka i od wielu lat przyjaciółka p. Bożenny, która również przeżyła horror niemieckiej okupacji (książka jest wydana w j. polskim, angielskim i niemieckim). Drugą książkę p. Urbanowicz napisała sama i tylko w j. angielskim: „Waiting for Mama” opisuje historię mamy pani Bożenny, a szczególnie trudności, z jakimi trzeba było się uporać, żeby „wyciągnąć” mamę z komunistycznej Polski.

Spotkanie osoby z tak bogatą historią życiową zrobiło ogromne wrażenie na uczniach, podobnie jak fakt, że osoba, która opuściła Polskę ponad 70 lat temu, w dalszym ciągu mówi biegle po polsku.

Jednym z największych osiągnięć pani Bożenny, z którego jest bardzo dumna, jest pomnik „Żegoty” – jedynej organizacji w okupowanej przez Niemców Europie, która ratowała Żydów, wystawiony w Warszawie w 1995 roku dzięki fundacji, która powstała z jej inicjatywy.

Nie sposób jest opisać w krótkim artykule całego życia i osiągnięć pani Urbanowicz-Gilbride, która za swoją działalność otrzymała ponad 30 odznaczeń i medali w USA i w Polsce, m.in. Honorary Righteous Gentile, Polski Krzyż „Merit”, Ellis Island Medal of Honor. A osiągnięć i odznaczeń będzie zapewne coraz więcej, bo 85-letnia pani Bożenna nieustanie wędruje po szkołach amerykańskich i polonijnych, odwiedza muzea, współpracuje z różnymi organizacjami, których celem jest udokumentowanie okrutnej historii ubiegłego stulecia, której była naocznym świadkiem.

Bożena Mahmoud

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com