Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Prezydent Brooklynu Eric L. Adams docenił Polonię

11-07-2019

Prezydent Brooklynu...
Od lewej: Eric...
Fot. Agnieszka...

Październik jest co roku obchodzony jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego – miesiąc, w którym Polonia jest szczególnie dumna ze swojego pochodzenia, pamięta o swoim rodowodzie i polskich osiągnięciach. 23 października w Brooklyn Hall odbyło się spotkanie dla Polonii, w którym wziął udział prezydent Brooklynu Eric L. Adams.

Podczas spotkania prezydent Brooklynu wręczył wyróżnienia za działalność na rzecz Polonii, które otrzymali: Piotr Pachacz – Pulaski Association of Business and Professional Men, Artur Dybanowski – właściciel Arthur’s Funeral Home na Greenpoincie, zasiadający również w radzie dyrektorów Pulaski Association of Business and Professional Men oraz Kongres Polonii Amerykańskiej. Uroczystość prowadziła Anna Podolak, która witając gości przypomniała o tym, ilu wybitnych Polaków ze świata kultury i sztuki tworzyło w Nowym Jorku. Na sali wśród zaproszonych gości pojawili się Kamil Henne – zastępca konsula generalnego w Nowym Jorku, Bożena Kamiński – wiceprezes ds. polskich Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz dyrektor wykonawczy i prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego, Grażyna Michalski – skarbnik Kongresu Polonii Amerykańskiej na południowy Brooklyn, Bogdan Chmielewski – dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz Iwona Korga – dyrektor PSFUK. Inwokację wygłosił Witold Mroziewski – biskup pomocniczy Brooklynu. Do uczestników spotkania zwrócił się też prezydent Brooklynu, który w swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślał, jak ważną częścią społeczności na Brooklynie są Polacy.

Krótkie przemówienia wygłosili także wyróżnieni, którzy podziękowali prezydentowi za docenienie i tak miłe i serdecznie przyjęcie w Brooklyn Hall. Wyróżnienie dla Kongresu Polonii Amerykańskiej odebrała w imieniu Franka Milewskiego – honorowego prezesa KPA na południowy Brooklyn – Bożena Kamiński. W swoim przemówieniu podkreśliła, że mimo panującej opinii, że Greenpoint nie jest już tak polski jak kiedyś, to właśnie na Greenpoincie działają największe polonijne organizacje, takie jak Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Centrum Polsko-Słowiańskie, więc nie można się zgodzić z takim stwierdzeniem.

Po części oficjalnej był czas na wspólne zdjęcia wyróżnionych z prezydentem Brooklynu, a na koniec wszyscy zostali zaproszeni na występ zespołu Polish American Folk Dance Company z Brooklynu oraz na pyszny polski poczęstunek, który przygotowało Centrum Polsko-Słowiańskie i Syrena Bakery.

Sponsorami uroczystości była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Centrum Polsko-Słowiańskie oraz Pulaski Association of Business and Professional Men.

Agnieszka Granatowska

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com