Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Prezydent Brooklynu Eric L. Adams docenił Polonię

11-07-2019

Prezydent Brooklynu...
Od lewej: Eric...
Fot. Agnieszka...

Październik jest co roku obchodzony jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego – miesiąc, w którym Polonia jest szczególnie dumna ze swojego pochodzenia, pamięta o swoim rodowodzie i polskich osiągnięciach. 23 października w Brooklyn Hall odbyło się spotkanie dla Polonii, w którym wziął udział prezydent Brooklynu Eric L. Adams.

Podczas spotkania prezydent Brooklynu wręczył wyróżnienia za działalność na rzecz Polonii, które otrzymali: Piotr Pachacz – Pulaski Association of Business and Professional Men, Artur Dybanowski – właściciel Arthur’s Funeral Home na Greenpoincie, zasiadający również w radzie dyrektorów Pulaski Association of Business and Professional Men oraz Kongres Polonii Amerykańskiej. Uroczystość prowadziła Anna Podolak, która witając gości przypomniała o tym, ilu wybitnych Polaków ze świata kultury i sztuki tworzyło w Nowym Jorku. Na sali wśród zaproszonych gości pojawili się Kamil Henne – zastępca konsula generalnego w Nowym Jorku, Bożena Kamiński – wiceprezes ds. polskich Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz dyrektor wykonawczy i prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego, Grażyna Michalski – skarbnik Kongresu Polonii Amerykańskiej na południowy Brooklyn, Bogdan Chmielewski – dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz Iwona Korga – dyrektor PSFUK. Inwokację wygłosił Witold Mroziewski – biskup pomocniczy Brooklynu. Do uczestników spotkania zwrócił się też prezydent Brooklynu, który w swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślał, jak ważną częścią społeczności na Brooklynie są Polacy.

Krótkie przemówienia wygłosili także wyróżnieni, którzy podziękowali prezydentowi za docenienie i tak miłe i serdecznie przyjęcie w Brooklyn Hall. Wyróżnienie dla Kongresu Polonii Amerykańskiej odebrała w imieniu Franka Milewskiego – honorowego prezesa KPA na południowy Brooklyn – Bożena Kamiński. W swoim przemówieniu podkreśliła, że mimo panującej opinii, że Greenpoint nie jest już tak polski jak kiedyś, to właśnie na Greenpoincie działają największe polonijne organizacje, takie jak Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Centrum Polsko-Słowiańskie, więc nie można się zgodzić z takim stwierdzeniem.

Po części oficjalnej był czas na wspólne zdjęcia wyróżnionych z prezydentem Brooklynu, a na koniec wszyscy zostali zaproszeni na występ zespołu Polish American Folk Dance Company z Brooklynu oraz na pyszny polski poczęstunek, który przygotowało Centrum Polsko-Słowiańskie i Syrena Bakery.

Sponsorami uroczystości była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Centrum Polsko-Słowiańskie oraz Pulaski Association of Business and Professional Men.

Agnieszka Granatowska

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com