Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Pierwszy raz w historii w nowojorskim Ratuszu miała miejsce inauguracja obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego

10-06-2019

Głównym...
Radni, polscy...
Uroczystość swoim...

Spotkanie w głównej sali obrad nowojorskiego ratusza rozpoczęło tegoroczny Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w USA. Był to jednocześnie początek IX edycji Światowego Zjazdu Polonii znanego jako Kongres 60 Milionów. Uroczystość odbyła się w środę, 2 października.

Polskie święto

To była historyczna chwila dla nowojorskiej Polonii, ponieważ nigdy wcześniej w zabytkowym budynku Ratusza Polonia nie miała okazji świętować swojego dziedzictwa narodowego. Co prawda w październiku ubiegłego roku uchwalono w tym miejscu trzy rezolucje związane z polską grupą etniczną, które honorowały gen. Kazimierza Pułaskiego, gen. Tadeusza Kościuszkę i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale odbyło się to podczas regularnego posiedzenia radnych miejskich i bez większego udziału Polonii. Jednak zarówno ubiegłoroczne, jak i tegoroczne wydarzenie w nowojorskim Ratuszu było dziełem Roberta Holdena, radnego reprezentującego 30. dystrykt wyborczy, w skład którego wchodzą m.in.: Glendale, Maspeth, Middle Village i Ridgewood, a więc dzielnice bardzo popularne wśród Polaków. Również sam radny nie ukrywa sympatii do naszej grupy etnicznej, mimo że nie ma polskiego pochodzenia. Natomiast, co często podkreśla w swoich przemówieniach i tak też było w środę, wychował się wśród polskiego społeczeństwa na Maspeth, uczęszczał do istniejącej tam katolickiej szkoły przy kościele św. Krzyża, a nawet miał kiedyś polską dziewczynę, która była jego pierwszą miłością. Stąd też pozostała mu sympatia do Polonii. Radny Robert Holden nie tylko był głównym inicjatorem „Polskiego Wieczoru w nowojorskim Ratuszu”, ale również gospodarzem miejsca oraz osobą prowadzącą całą uroczystość.

Przebieg imprezy

Ceremonia rozpoczęła się od hymnów narodowych – amerykańskiego i polskiego, które odśpiewali: Tomaczek Bednarek oraz Wojciech Morrissey-Bukalski. Główne przemówienie wygłosiła znana amerykańska dziennikarka i prezenterka telewizyjna polskiego pochodzenia Rita Cosby. Mówiła w nim o cały czas rosnącym znaczeniu Polski pod kątem gospodarczym i politycznym zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Podkreślała swoją dumę z polskich korzeni, a przy okazji wspominała swojego nieżyjącego ojca – Ryszarda Kossobudzkiego, powstańca warszawskiego, o którym napisała także bestsellerową książkę „Quiet Hero: Secrets from My Father's Past”. Krótkie przemówienie wygłosił też konsul Kamil Henne, który również wspominał o znaczeniu Polski oraz naszego dziedzictwa narodowego. Głos zabrał także Mark Gjonaj, radny reprezentujący Bronx, który wspominał o znaczeniu Polonii oraz jej wkładzie w budowanie Stanów Zjednoczonych. Podkreślił także, że św. Jan Paweł II jest jego największym idolem. Uroczystość uświetnił występ polskiego rapera i beatboksera Łukasza Rostkowskiego znanego jako L.U.C., który wystąpił ze swoim zespołem dętym Rebel Babel Film Orchestra. Ich krótki recital złożony z kilku znanych motywów filmowych został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność wypełniającą po brzegi salę obrad w nowojorskim ratuszu. Główny organizator obchodów Polskiego Dziedzictwa Narodowego w USA, które odbyły się w nowojorskim Ratuszu, był bardzo zadowolony z przebiegu całości imprezy. Uroczystość wraz z Robertem Holdenem współorganizował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz Kongres 60 Milionów.

Proklamacje

„Polski Wieczór w nowojorskim Ratuszu” był także okazją do wyróżnienia najbardziej zasłużonych osób oraz instytucji działających na rzecz relacji polsko-amerykańskich oraz Amerykanów mających polskie pochodzenie i Polonii w metropolii nowojorskiej. Specjalne proklamacje podpisane przez wszystkich radnych miejskich otrzymali: Rita Cosby, Grzegorz Fryc oraz Komitet Główny Parady Pułaskiego, w imieniu którego wyróżnienie odebrał jeden z jego członków – Artur Dybanowski. Wszyscy byli bardzo wdzięczni za zaszczyt, jakiego dzięki temu mieli okazję doświadczyć.

AD

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com