Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wyróżnienie ks. bp....
Wyróżnienie dla...
Wieczór Dziedzictwa...
W programie...

Wieczór Dziedzictwa Polskiego w Ratuszu na Queensie

10-06-2019

Uroczystość w Helen Marshall Cultural Center, mieszczącym się w Queens Borough Hall, była drugą tegoroczną dużą imprezą celebrującą tegoroczny Polski Dzień Dziedzictwa Narodowego w Stanach Zjednoczonych. Odbyła się w czwartek, 3 października, i była okazją do uhonorowania działaczy zasłużonych dla nowojorskiej Polonii, a w szczególności dla Queensu.

Część oficjalna

Organizatorami czwartkowej uroczystości, w ramach której świętowano Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych, była Melinda Katz – prezydent Queensu wraz z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku, organizacją P.O.M.O.C. z Ridgewood, a także Kongresem 60 Milionów. Uroczystość rozpoczęła się od hymnów narodowych – polskiego i amerykańskiego – odśpiewanych odpowiednio przez Wojciecha Morrisseya-Bukalskiego oraz Tomaczka Bednarka, który także na zakończenie zaśpiewał amerykańską pieśń patriotyczną „God Bless America”. Imprezę prowadził Grzegorz Fryc, współtwórca Kongresu 60 Milionów oraz organizator jego nowojorskiej edycji. Na początku krótkie przemówienie wygłosiła , prezydent Queensu  Melinda Katz, która w związku ze swoimi obowiązkami nie mogła wziąć udziału w całej imprezie. Krótką modlitwę odmówił ks. Grzegorz Stasiak – koordynator Polskiego Apostolatu w brooklyńskiej diecezji, do której należy także Queens. Z kolei wicekonsul Kamil Henne odczytał specjalny list przesłany na tę uroczystość przez konsula generalnego Macieja Golubiewskiego, który aktualnie przebywa w Europie, przez co nie mógł osobiście uczestniczyć w czwartkowym wydarzeniu.

Najważniejszym elementem Wieczoru Dziedzictwa Polskiego w Ratuszu na Queensie było uhonorowanie zasłużonych osób specjalnym wyróżnieniem, tzw. Citation of Honor. Wręczała je Ewa Kornacka  – dyrektor wykonawcza organizacji P.O.M.O.C. wraz z Grzegorzem Frycem. Otrzymali je prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, biskup pomocniczy diecezji brooklyńskiej ks. bp Witold Mroziewski, Witold Białokur oraz powstaniec warszawski kpt. Mieczysław Madejski. Niestety, osobiście wyróżnienie to przekazano tylko ks. bp. Witoldowi Mroziewskiemu, ponieważ pozostałe osoby z różnych przyczyn nie mogły pojawić się na uroczystości. W imieniu dr. Doroty Andraki „Citation of Honor” odebrał konsul Kamil Henne, wyróżnienie Witolda Białokura, który obecnie przebywa w Polsce, wręczono jego żonie, natomiast okolicznościowy dyplom dla kpt. Mieczysława Madejskiego odebrała zaprzyjaźniona z nim Rita Cosby, której ojciec – Ryszard Kossobudzki – również był powstańcem warszawskim. Dzięki tym osobom, wyróżnienia w imieniu organizatorów, niebawem zostaną przekazane ich laureatom.

Część artystyczna

Podczas czwartkowego, polonijnego święta w Helen Marshall Cultural Center, mieszczącym się w Queens Borough Hall, miało także miejsce kilka występów. Jako pierwszy krótki recital – momentami bardzo dynamiczny – zaprezentował Tomaczek Bednarek, artysta, który kiedyś współpracował z Frankiem Sinatrą, a prywatnie jest mężem Rity Cosby. Zaśpiewał kilka przebojowych piosenek, wśród których znalazły się również amerykańskiej pieśni patriotyczne. Bardzo żywiołowy występ dał zespół Rebel Babel Film Orchestra kierowany przez polskiego rapera i beatboksera Łukasza Rostkowskiego, bardziej znanego pod artystycznym pseudonimem L.U.C. Wystąpiła także znana młoda polska skrzypaczka Kinga Augustyn, która zaprezentowała kilka utworów klasycznych. Tak więc część artystyczna była bardzo zróżnicowana, przez co każdy z uczestników imprezy mógł znaleźć coś dla siebie. Na wszystkich czekał także pyszny poczęstunek przygotowany przez restaurację Kaskade oraz firmę Lowell Foods.

Wyróżnione postaci

Wyróżnienia w postaci tzw. „Citation of Honor” zawsze wręczane są najbardziej zasłużonym działaczom polonijnym związanym z Queensem.

Dr Dorota Andraka jako prezes działającej od 1925 roku Centrali Polskich Szkół Dokształcających reprezentuje także wiele polonijnych sobotnich szkół, również funkcjonujących na Queensie. Poprzez swoją funkcję ma bardzo duży wpływ na naukę i rozwój intelektualny dzieci i młodzieży polonijnej.

Ks. bp Witold Mroziewski jest nie tylko biskupem pomocniczym w diecezji brooklyńskiej, ale również proboszczem parafii św. Krzyża na Maspeth, jednego z największych skupisk polskich wiernych. Poprzez swoją działalność duchowo-społeczną wpływa nie tylko na polonijną społeczność, ale również na środowisko amerykańskie oraz różne nacje zamieszkujące Brooklyn i Queens.

Witold Białokur jest inżynierem, tancerzem, artystą, trenerem olimpijczyków, biegaczem, maratończykiem, a także zwycięzcą konkursu na Biegacza Roku, organizowanego przez największą organizację biegaczy na świecie – New York Road Runners. Poprzez swoje podejście do sportu i życia kształtuje wśród wielu osób – w tym mieszkańców Queensu – aktywny tryb życia.

Kpt. Mieczysław Madejski, powstaniec warszawski, mieszkający na Long Island, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie Queensu, swoją postawą, ale również poprzez wiele różnych akcji i inicjatyw, w których w przeszłości uczestniczył, pozytywnie wpływa na wychowanie oraz kształtowanie patriotyzmu wśród wielu osób.

AD

 

Zdjęcia:

 

Queens_1 - 

 

Queens_2 - Wyróżnienie dla kpt. Mieczysława Madejskiego odebrała Rita Cosby. Obok stoją Grzegorz Fryc oraz Ewa Kornacka.

 

Queens_3 - Wieczór Dziedzictwa Polskiego w Ratuszu na Queensie rozpoczęła prezydent Queensu Melinda Katz, prezydent Queensu.

 

Queens_4 - W programie artystycznym wystąpił m.in. zespół Rebel Babel Film Orchestra kierowany przez Łukasza Rostkowskiego.

 

 

Kredyt: AD

wróć

Fotorelacje

Jesienny festiwal w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

W sobotę i niedzielę, 5 i 6 października, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbył się doroczny jesienny festiwal parafialny. Podczas dwóch dni można było spróbować polskich przysmaków, wziąć udział w loterii i zaopatrzyć się w ciekawe rzeczy, w tym nawet w ozdoby świąteczne. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby parafii i szkoły. Fot. olcworcester.com

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
10-19-2019
Koncert Ani Dąbrowskiej i Varius Manx z Kasią Stankiewicz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com