Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Rocznica wybuchu II wojny światowej w „Krakusie”

10-02-2019

Fot. Archiwum klubu
Fot. Archiwum klubu
Fot. Archiwum klubu

Tak jak 80 lat temu 1 września 1939 roku na Westerplatte, tak samo zabrzmiała w Klubie Seniora Krakus syrena alarmowa ogłaszająca rocznicę wybuchu II wojny światowej. Niemiecki atak rozpoczął się o godz. 4:45 na wybrzeżu pancernikiem „Schleswig-Holstein”, ostrzeliwującym garnizon na Westerplatte, a wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Polski. Dlatego nie mogło zabraknąć tego wspaniałego wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który wyrecytowała pani Grażyna Ostrowska.

„Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte”.

Chór Krakus rozpoczął uroczystości odśpiewując wspólnie z seniorami hmn Polski oraz jedną z zakazanych piosenek „Dnia 1 września”. W dalszej części można było również usłyszeć wojskowe piosenki „Deszcz jesienny, deszcz”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Marsz I korpusu”.

Przepiękne i wzruszające były recytacje wierszy „Alarm” przez pana Alojzego Jaksika oraz „Wrzesień” przez panią Jadwigę Szałygę.

W tym samy dniu również upamiętniliśmy ofiary sowieckiej agresji na Polskę 17 września. Podczas gdy Polska czekała z nadzieją na pomoc Anglii i Francji, Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Polski na całej długości. Polscy funkcjonariusze mundurowi, oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów) zostali rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną i NKWD w wyniku uzgodnionej z hitlerowską III Rzeszą agresji radzieckiej i aneksji wschodnich obszarów Polski przez ZSRR. Później osadzeni w obozach i zamordowani w Katyniu. Polska została zdradziecko zaatakowana i zdominowana przez dwóch agresorów.

Chór Krakus zaśpiewał dla ofiar tych zbrodni piękny otwór „Modlitwa Obozowa:, a pani Stanisława Krzyś zarecytowała wiersz „17 IX” napisany przez Zbigniewa Herberta.

Cześć ich pamięci!

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Webster

W piątek, 7 lutego, Klub PACC rozbrzmiewał tanecznymi rytmami. Podczas polskiego wieczoru walentynkowego o muzykę do tańca zadbali Paweł Kosztyla i Robert Powaza – czyli założyciele radia Nasze Radio Nowa Anglia, jedynej polskiej audycji radiowej w Nowej Anglii (można słuchać na fali 97.5 FM) – oraz Voy Anuszkiewicz. Zabawa taneczna była połączona ze smacznym poczęstunkiem i niespodzianką dla każdej z obecnych na imprezie pań. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com