Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Przewodniczący Rady...
Przewodniczący...

Wystawa poświęcona II wojnie światowej w siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Greenpoincie

09-07-2019

Wystawę poświęconą 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej można oglądać w gmachu oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 100 McGuinness Blvd. na Greenpoincie.

Została otwarta 31 sierpnia i jest tam wystawiona przez dwa tygodnie, a jej odsłonięcia dokonali: konsul generalny RP Maciej Golubiewski, przewodniczący zarządu Krajowej Administracji Unii Kredytowych (NCUA) Rodney E. Hood oraz przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) Krzysztof Matyszczyk.

Historyczna wystawa

Ekspozycja nosi tytuł „Fighting And suffering. Polish Citizens during World War II (Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas drugiej wojny światowej)”. Została przygotowana w formie ponad 20 dużych plansz (tzw. roll-upów) zawierających archiwalne zdjęcia i opisy w języku angielskim, bowiem prócz Polonii przeznaczona jest dla Amerykanów. Jej autorami są: dr Karol Nawrocki oraz dr hab. Grzegorz Berendt. Została stworzona przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Poszczególne wystawowe panele zawierają informacje związane m.in. z genezą niemieckiego ataku na Polskę w 1939 roku, wyjaśniają ideologię, która do tego doprowadziła, mówią o Pakcie Ribbentrop-Mołotow, pokazują pierwsze dni faszystowskiej inwazji na nasz kraj oraz opór, jaki stawili polscy żołnierze, a także obrazują powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Wspominają również o zbrodni katyńskiej, próbie germanizacji i sowietyzacji naszego społeczeństwa, a także pokazują sposoby i formy eksterminacji Polaków i Żydów. Mówią także o walce polskich żołnierzy na różnych frontach oraz pomocy udzielanej przez naszych rodaków społeczności żydowskiej. Pokazują również sylwetki najbardziej zasłużonych bohaterów jak np. rotmistrza Witolda Pileckiego czy też Janusza Korczaka, a także polskich dowódców, którzy po wojnie osiedlili się w Stanach Zjednoczonych. Poza tym wspominają o Jałcie oraz o układzie geopolitycznym, w jakim w wyniku porozumienia tam zawartego znalazła się Polska po zakończeniu wojny.

Otwarcie wystawy

Odsłonięcie ekspozycji „Fighting And suffering. Polish Citizens during World War II” odbyło się w sobotę, 31 sierpnia, a więc w przeddzień 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Przecięcia wstęgi dokonali: konsul generalny RP Maciej Golubiewski, przewodniczący zarządu NCUA Rodney E. Hood oraz przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztof Matyszczyk. Uroczystość prowadził prezes i dyrektor wykonawczy Naszej Unii Bogdan Chmielewski, który zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy, ale także poinformował o osiągnięciach prowadzonej przez niego instytucji finansowej, która przekroczyła już 2 miliardy dolarów w zgromadzonych aktywach oraz obsługuje ponad 100,000 członków. Przypomniał, że Nasza Unia od 43 lat służy polonijnej społeczności i cały czas ją wspiera. – Pomogliśmy tysiącom polskich imigrantów w zakupie pierwszego samochodu, pierwszego domu, otrzymania pierwszej karty kredytowej i, co najważniejsze, bezpiecznego deponowania ich oszczędności – mówił prezes PSFCU Bogdan Chmielewski.

Z kolei przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk wspomniał o wsparciu, jakie społeczność polsko-amerykańska otrzymuje od Naszej Unii. Mówił m.in. o ponad 5 milionach dolarów przyznanych w ramach programu stypendialnego oraz dotacjach na rzecz wielu instytucji edukacyjnych i organizacji społecznych, a także o sponsorowaniu różnych wydarzeń. Jednym z nich była otwierana wystawa. – Jest ona bardzo ważna dla nas wszystkich i przypomina nam o poświęceniu i heroizmie nie tylko milionów Polaków, ale także Amerykanów walczących i umierających w obronie wolności podczas drugiej wojny światowej – wyjaśniał przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk.

Głos zabrał także konsul generalny RP Maciej Golubiewski, który podziękował zarządowi Naszej Unii za pokazanie wystawy, która jak stwierdził „jest hołdem wobec niezłomnego polskiego ducha”. Z kolei przewodniczący zarządu NCUA Rodney E. Hood, zwracając się do zgromadzonych gości, wspomniał o dumnej, ale burzliwej, historii Polski oraz o związkach, które od początków powstania Stanów Zjednoczonych łączyły narody polski i amerykański. Przypomniał m.in. Tadeusza Kościuszkę, bohatera dwóch narodów, który wniósł znaczący wkład podczas wojny o niepodległość Ameryki. Podziękował także Naszej Unii za sprowadzenie wystawy „Fighting And suffering. Polish Citizens during World War II” do Stanów Zjednoczonych. – Pokazane obrazy w znamienity sposób przypominają czasy sprzed 80 lat, kiedy Polacy stanęli samotnie przeciwko dwóm najeźdźcom – mówił przewodniczący zarządu NCUA. Rodney E. Hood złożył także gratulacje zarządowi PSFCU za osiągnięte wyniki finansowe. Po zakończeniu przemówienia otrzymał od prezesa tej instytucji Bogdana Chmielewskiego oraz przewodniczącego jej Rady Dyrektorów Krzysztofa Matyszczyka specjalne wyróżnienie – Leadership Award.

W ceremonii otwarcia wystawy uczestniczyli także członkowie i przedstawiciele Rady Dyrektorów PSFCU oraz wielu innych polonijnych organizacji.

MK

wróć

Fotorelacje

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

Paulini w Doylestown przeżywają Nowennę do swojego patrona – Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com