Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Podczas koncertu,...

Koncert Fundacji Gazety Polskiej w prestiżowej Carnegie Hall odwołany

08-30-2019

Wyjść na tę scenę to wielki honor. To bardzo przykre dowiedzieć się, że sponsorem koncertu jest ktoś, kto by ten honor oczernił – powiedział znany pianista Paul Bisaccia, uzasadniając swoją rezygnację z udziału w koncercie, którego organizatorem miała być Gazeta Polska Community of America, czyli federacja klubów „Gazety Polskiej" w USA.

Za sprawą rezygnacji muzyka z występu – co, gdy w grę wchodzi występ w Carnegie Hall, nie zdarza się często – o sprawie zrobiło się głośno w amerykańskich mediach, które zaczęły dociekać, co było przyczyną tej decyzji. Podczas koncertu wystąpić miał też angielski pianista Jack Gibbons, ale on również zrezygnował z udziału, o czym napisał w poście na swoim fanpage’u na Facebooku.

Koncert „Od Chopina do Gershwina” miał odbyć się 24 października. We wtorek, 27 sierpnia, amerykańska stacja telewizyjna NBC News podała, że koncert został odwołany. Potwierdził to rzecznik Carnegie Hall, Synneve Carlino.

Przypomnijmy – w lipcu br. polski tygodnik „Gazeta Polska” zdecydował o dołączeniu do swojego wydania naklejek z napisem „Strefa wolna od LGBT”. Wywołało to w Polsce polityczną i medialną burzę. Na akcję zareagowała sieć Empik, która zapowiedziała, że nie będzie sprzedawać „Gazety Polskiej” z nalepkami. Z podobną inicjatywą wystąpiła także sieć stacji benzynowych BP. Zawiadomiona została m.in. prokuratura. Ostatecznie sąd nakazał wycofać z dystrybucji naklejki z dyskryminującym osoby LGBT napisem. Ale w mediach – tradycyjnych i społecznościowych – już wrzało od dyskusji.

Została przekroczona kolejna granica, która sposób jawny dyskryminuje osoby nieheteronormatywne. (...) Takie obrzydliwe metody były już kiedyś stosowane, jeśli sięgniemy do 1933 roku, kiedy też były wolne strefy od konkretnej grupy ludzi – tak Slava Melnyk, dyrektor zarządzający Kampanii Przeciw Homofobii, skomentował pomysł tygodnika „Gazeta Polska”. Kampania Przeciw Homofobii zrobiła też własne naklejki – z napisem „Strefa wolna od nienawiści”. Naklejki „Gazety Polskiej” skrytykowała też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, zaznaczając, że jest rozczarowana i zaniepokojona tym, że pewne grupy wykorzystują naklejki do promocji nienawiści i nietolerancji. „Szanujemy wolność słowa, ale musimy wspólnie stać po stronie takich wartości jak różnorodność i tolerancja. #WszyscyJesteśmyRówni” – napisała na Twitterze.

Naklejkowa akcja „Gazety Polskiej” szerokim echem odbiła się też w mediach światowych, a odwołanie październikowego koncertu jest jej pokłosiem. Co prawda Fundacja „Gazeta Polska” Community of America próbowała odciąć się od działań polskiej „GP” – jej rzecznik Maciej Rusiński oświadczył, że fundacja „nie popiera, nie bierze udziału i nie promuje” akcji z naklejkami zorganizowanej przez „Gazetę Polską” oraz „sprzeciwia się politycznej cenzurze, dyskryminacji z powodu przekonań, narodowości czy orientacji seksualnej, jak również systemom totalitarnym i takim ideologiom”, jednak wieść o rezygnacji muzyka i jej przyczynach zataczała coraz szersze kręgi. Decyzję o odwołaniu koncertu finalnie podjął sam organizator.

Koncert miał odbyć się w Carnegie Hall 24 października. To jedna z najbardziej prestiżowych hal na świecie. Mógłby być doskonałą promocją polskiej kultury i muzyki, a co za tym idzie – po prostu Polski, zwłaszcza, że październik obchodzony jest jako Miesiąc Polskiego Dziedzictwa Narodowego. Szkoda, że tak doskonała okazja została zaprzepaszczona.

Próba kolportażu tęczowych naklejek z dyskryminującym napisem przez „Gazetę Polską” zbiegła się w czasie z innym incydentem, jaki miał miejsce w Polsce podczas Marszu Równości w Białymstoku. W stronę jego uczestników poleciały nie tylko obraźliwe słowa, ale i kamienie. Nieco wcześniej o Polsce również było głośno za sprawą wizerunków Matki Bożej z tęczową aureolą, które oburzyły środowisko katolickie.

Polska to kraj z wyjątkowo bogatą historią i ciekawą kulturą. Atrakcyjny turystycznie – zarówno jeśli chodzi o zwiedzanie obiektów historycznych liczących setki lat, jak i o wypoczynek na łonie przyrody. Kraj, który był ojczyzną wielu wielkich ludzi, którzy zmienili losy świata. Kraj, który konsekwentnie stara się budować relacje gospodarcze i dyplomatyczne z innymi państwami i wzmacniać tym samym swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Polska to kraj, z którego możemy być dumni. Dlatego szkoda, że ostatnio o Polsce częściej słychać w kontekście ww. incydentów, przez co tworzy się wizerunek państwa nietolerancyjnego, zacofanego i podzielonego wewnętrznie.

A tymczasem do najnowszego numeru „Gazety Polskiej” dołączono kolejną naklejkę, której projekt aż do ostatniej chwili trzymany był w tajemnicy. Tym razem jest to wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z napisem: „Królowa Polski – stań w Jej obronie”.

JLS

wróć

Fotorelacje

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

Paulini w Doylestown przeżywają Nowennę do swojego patrona – Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com