Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Prezentacja...

Bankiet w sercu Manhattanu

08-28-2019

W sobotę, 14 września, w Nowym Jorku odbędzie się doroczny bankiet Parady Pułaskiego. Od wielu lat ma on miejsce w sali balowej hotelu Marriott Marquis na Times Square, w samym sercu Manhattanu. Głównym punktem programu co roku jest prezentacja marszałków wszystkich kontyngentów biorących udział w paradzie oraz Miss Polonia, Junior Miss Polonia i Małych Miss Polonia Parady Pułaskiego, które wraz z marszałkami w pierwszą niedzielę października prowadzić będą Polonię 5. Aleją.

Wyjątkowy bal

Doroczny Bal Marszałkowski jest jednym z najbardziej prestiżowych polonijnych wydarzeń na wschodnim wybrzeżu USA, zarówno ze względu na rangę wydarzenia, w którym bierze udział towarzyska śmietanka Polonii, jak również na wyjątkową lokalizację. Zapewne sporo osób było kiedyś na Manhattanie, ale jak wiele z nich miało okazję uczestniczyć w przyjęciu zorganizowanym w iście nowojorskim stylu? Tradycja corocznego prezentowania lokalnych marszałków i miss sięga co najmniej 20 lat wstecz. Za każdym razem jest to wyjątkowe przeżycie dla osób, które w danym roku zostały wybrane przez swoje środowisko, by je reprezentować, stając na czele lokalnych kontyngentów. W tym roku będzie to szczególnie radosna chwila dla Polonii z Connecticut, która po raz pierwszy w historii może się poszczycić Wielkim Marszałkiem z tego stanu. W związku z tym podczas bankietu pojawią się lokalne akcenty – przed publicznością zgromadzoną w Marriott Marquis wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” z Bridgeport, CT.

Na balu miała również pojawić się Natalia Kukulska, która na zaproszenie tegorocznego Marszałka Darka Barcikowskiego weźmie udział w paradzie oraz zagra 3 koncerty w Connecticut i Nowym Jorku. – Ze względu na koncert w Chicago na początku września oraz trasę koncertową i paradę na początku października, artystka niestety nie da rady dodatkowo przylecieć do USA w połowie września, by wziąć udział w balu, pomimo iż pierwotnie były takie plany – poinformował Barcikowski.

Prestiż i zabawa

Parada Pułaskiego to wielkie wydarzenie, nie tylko ze względu na jej znaczenie dla Polonii, ale również przez wzgląd na ogrom pracy organizacyjnej, jaką trzeba wykonać, by parada doszła do skutku i sprawnie przebiegała. Sam przemarsz 5. Aleją trwa zaledwie kilka godzin, ale przygotowania do parady trwają praktycznie cały rok. Nad całością prac czuwa Komitet Generalny Parady Pułaskiego, natomiast koordynacją poszczególnych kontyngentów zajmują się komitety lokalne. I kiedy wszystko jest już dopięte na (przed)ostatni guzik, przychodzi ten moment, w którym osoby zaangażowane w organizację parady mogą się spotkać i we wspólnym gronie cieszyć się tym, co udało im się osiągnąć. Doroczny Bankiet Parady Pułaskiego ma na celu uhonorowanie Wielkiego Marszałka, marszałków lokalnych, ale i innych osób, dzięki którym rok po roku paradę można nazwać sukcesem. W bankiecie biorą też udział przedstawiciele polonijnych organizacji i stowarzyszeń oraz lokalni politycy, którzy swą obecnością wyrażają wdzięczność organizatorom parady.

Doceńmy zaangażowanie

Przygotowania do bankietu zaczynamy przeważnie już 4 miesiące wcześniej. Jest mnóstwo spraw organizacyjnych, które muszą zostać załatwione, by bal był udany – tłumaczy Jadwiga Kopala, która zajmuje się koordynacją balu już od ok. 20 lat. Zapytana, dlaczego jej zdaniem warto wziąć udział w balu, odpowiada bez wahania, że jest to wydarzenie wyjątkowe, niepowtarzalne w skali roku. – Podczas balu panuje wspaniała atmosfera, można się spotkać z osobami z polonijnego środowiska z całego wschodniego wybrzeża, nawiązać nowe kontakty, a przy tym dobrze się bawić i wesprzeć inicjatywę, która ze wszech miar zasługuje na wsparcie: Paradę Pułaskiego – mówi pani Jadwiga.

Organizatorzy co roku dbają nie tylko o elegancką oprawę bankietu, ale i o to, by program imprezy był ciekawy. Bal rozpocznie się godziną koktajlową, następnie gościom zostanie podana elegancka kolacja. Po części oficjalnej, czyli prezentacji marszałków i miss, przewidziany jest występ zespołu „Polanie”. O oprawę muzyczną podczas zabawy tanecznej zadbają natomiast Zambrowiacy. Podczas balu obowiązują stroje wieczorowe. Bilety na bal w cenie: 300 dolarów od osoby (225 dolarów – studenci, 100 dolarów dzieci do lat 12) można zarezerwować u Darka Barcikowskiego – tel. 617-869-0601 lub u Jadwigi Kopala – tel. 908-665-9672.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com