Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Małgorzata...

„Na pierwszym miejscu stawiam dobro ucznia”

08-28-2019

Polska Szkoła Dokształcająca przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie ma nowego dyrektora. W roku szkolnym 2019/2020 obowiązki szefowej szkoły będzie pełniła Małgorzata Czajkowski, która funkcję dyrektora oficjalnie objęła od 1 czerwca br.

Pani Małgorzata do polskiej szkoły trafiła z powołania i potrzeby serca – jako nauczyciel w szkole na Brooklynie pracuje od 2011 roku. I, jak sama mówi, „kocha pracę z polonijnymi dziećmi i młodzieżą, miło słyszeć, że chęć poznawania Polski zaszczepili im polonijni nauczyciele”. W związku ze zbliżającym się początkiem zajęć szkolnym zapytaliśmy nową panią dyrektor, co jej zdaniem jest najważniejsze w pracy z polonijną młodzieżą.

Czy zanim trafiła Pani do Polskiej Szkoły Dokształcająca przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, miała Pani do czynienia z pracą w polonijnych placówkach?

Tak, wcześniej pracowałam jako nauczyciel, najpierw w Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Natomiast od roku 2011, czyli od chwili założenia PSD przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, pracuję właśnie w tej szkole, w której też od czerwca przejęłam obowiązki dyrektora.

Jakie ma Pani plany w związku z objęciem funkcji dyrektora? Czy przewiduje Pani jakieś zmiany?

Zawsze na pierwszym miejscu stawiam dobro ucznia, jego potrzeby i oczekiwania. Marzę o tym, aby nauka w polskiej szkole była procesem twórczym, kreatywnym i interesującym, a nie przykrym obowiązkiem. Jeżeli chodzi o sprawy dydaktyczno-wychowawcze, to będę się starała z pomocą uczniów, nauczycieli i rodziców stworzyć atmosferę przyjazną uczniowi, sprzyjającą zdobywaniu wiedzy i umiejętności, opracować i zrealizować program promocji szkoły, zwiększyć integrację i współpracę z innymi szkołami w najbliższym środowisku. Mam nadzieję, że zmiany, które wspólnie będziemy wdrażać, pójdą w tym kierunku.

Na co będzie Pani kładła największy nacisk, czy np. będzie więcej szkolnych wycieczek, czy może konkursy dla młodzieży?

Główny mój cel to wspieranie rodziców i opiekunów w pielęgnowaniu języka polskiego oraz przyswajaniu polskiej tradycji i kultury przez młode pokolenie. Realizujemy go poprzez ukazywanie przebogatej polskiej literatury, naukę historii i geografii Polski oraz rodzimych tradycji i zwyczajów. Nasza szkoła bierze udział w wielu konkursach i wystawach. W tym roku planujemy zachęcić uczniów do udziału w warsztatach artystycznych, na których uczniowie poznają historię i technikę robienia szopek krakowskich. Jest to wspaniała tradycja. Doceniono to i od 29 listopada 2018 roku świętujemy wpis szopkarstwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Zalążek naszej pracy przedstawiliśmy na V Festiwalu Szkół Polonijnych.

Szkoła ściśle współpracuje z lokalną parafią, bierze udział we wszystkich uroczystościach parafialnych, w szkole prowadzone są lekcje religii oraz przygotowania do sakramentów świętych. Rok 2021 będzie szczególny dla naszej parafii i szkoły, bowiem będzie to okres bezpośredniego przygotowania do obchodów 125-lecia parafii i 10-lecia szkoły.

Czy w dzisiejszych czasach, kiedy nikt z nas nie ma za dużo czasu, łatwo jest zachęcić polonijną młodzież do dodatkowego dnia nauki?

Nauczyciel polonijny to taki, który potrafi zaszczepić w uczniach miłość do Polski, polskiej kultury i historii oraz wszystkiego, co z Polską jest związane. Nasze obowiązki różnią się od tych, które pełnią nauczyciele w Polsce. Naszym głównym zadaniem jest zachęcenie, by dzieci chciały przychodzić do polskiej szkoły, by chciały uczyć się języka polskiego. Jednocześnie musimy ciągle szukać sposobów i łączyć tradycyjne metody nauczania z nowoczesnymi, tak aby polonijną młodzież zachęcić do aktywnego uczestniczenia w zajęciach.

Jaki cel stawia sobie Pani jako dyrektor?

Pragnę, aby uczniowie i rodzice czuli się dobrze w naszej szkole i widzę wiele możliwości współpracy z rodzicami. Przecież to oni na swoich barkach dźwigają organizację naszej szkoły i rozwiązują problemy finansowe.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska


Polska Szkoła Dokształcająca przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza
183 25th Street, Brooklyn, NY 11232
Dyr. Małgorzata Czajkowski
Tel. (347) 636 3968
E- mail:
www.superszkola.us

wróć

Fotorelacje

„Pawełki” w Amerykańskiej Częstochowie

Paulini w Doylestown przeżywają Nowennę do swojego patrona – Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com