Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Instytut Piłsudskiego uczcił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

08-12-2019

Mieczysław Madejski...
Dr Iwona Korga wita...
Oryginalne...

Spotkaniem z Mieczysławem Madejskim ps. „Marek”, dowódcą plutonu „Topolnicki” wchodzącego w skład batalionu „Zośka”, oraz wspomnieniem o Zofii i Stefanie Koperach Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce uczcił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości towarzyszyła wystawa pamiątek – oryginalnych dokumentów oraz umundurowania – przygotowania przez Klub Miłośników Militariów Polskich im. Andrzeja Zaremby.

Tak dużego tłumu już dawno nie było w Instytucie Piłsudskiego mieszczącym się na Greenpoincie. We wtorek, 6 sierpnia, jego sala pękała w szwach – publiczność nie tylko zajęła wszystkie miejsca siedzące, ale nawet szczelnie wypełniła każdą przestrzeń, w której można było stać. To wszystko dzięki wspaniale przygotowanemu spotkaniu poświęconemu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród gości pojawili się m.in.: konsul Mateusz Gmura, dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, harcerki z Hufca „Podhale” i harcerze z Hufca „Warmia”, członkowie Rady Instytutu Piłsudskiego, a także przedstawiciele różnych organizacji polonijnych.

Gościem honorowym był kapitan Mieczysław Madejski ps. „Marek” – żołnierz Armii Krajowej pełniący podczas Powstania Warszawskiego funkcję dowódcy plutonu „Topolnicki” wchodzącego w skład batalionu „Zośka”. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewana polskiego hymnu narodowego, któremu przewodziła Gabriela Skrodzki oraz Kevin Skowroński akompaniujący jej na trąbce. Oboje są uczniami Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie.

 Następnie prowadząca spotkanie dr Iwona Korga, prezes Instytutu Piłsudskiego, przedstawiła najważniejszą osobę obecną na uroczystości – pana Mieczysława Madejskiego ps. „Marek”. Zaprezentowała również jego życiorys, a szczególny nacisk położyła na okres wojenny, a zwłaszcza powstańczy, a także późniejsze powojenne losy, w tym także jego życie i działalność w Stanach Zjednoczonych. Prezes Instytutu Piłsudskiego przybliżyła również zebranym historię związaną z Powstaniem Warszawskim. Opowiedziała o jego przyczynach, przebiegu i skutkach. Podała także wiele danych statystycznych dotyczących zniszczeń i strat wśród ludności i jego uczestników.

W dalszej części spotkania dr Iwona Korga przedstawiła sylwetki dwóch innych uczestników Powstania Warszawskiego, niestety już nieżyjących – małżeństwa Zofii i Stefana Koperów, których pamiątki i dokumenty przekazał do archiwum Instytutu Piłsudskiego ich syn Piotr, obecnie znany dziennikarz i filmowiec amerykański. Prowadząca opowiedziała o działalności jego ojca – Stefana, który podczas wojny uratował wielu Żydów, w tym także Zofię, która później wstąpiła do Armii Krajowej i uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka, a po wojnie została jego żoną.

Podczas spotkania zostały także przedstawione fragmenty powstańczych dzienników pisanych przez Stefana Kopera. Poza tym głos również zabrał kapitan Mieczysław Madejski, który opowiedział o przyczynach wybuchu powstania oraz jego znaczeniu dla osób w nim uczestniczących. Były także wspomnienia i opinie zaprezentowane przez niektóre osoby biorące udział w spotkaniu.

Bardzo dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się wystawa pamiątek związanych z Powstaniem Warszawskim, na którą złożyły się zbiory znajdujące się w archiwum Instytutu Piłsudskiego, a także dodatkowe eksponaty przywiezione na to spotkanie przez członków Klubu Miłośników Militariów Polskich im. Andrzeja Zaremby – wiceprezesa Romana Stasiuka, jego żonę Małgorzatę oraz Wojciecha Budzyńskiego. Wśród wyeksponowanych pamiątek były oryginalne mundury z elementami wyposażenia wojskowego, jak np.: hełmy, czapki i rogatywki, lornetki, pasy, repliki różnej broni, którą walczyli powstańcy, a także peleryny wojskowe i biało-czerwone opaski. Były także dokumenty powstańcze oraz medale i odznaczenia jakimi zostali nagrodzeni niektórzy powstańcy.

AD

wróć

Fotorelacje

14. Festiwal Krakus w Chicopee

W niedzielę, 17 listopada, w eleganckiej sali bankietowej Castle of Knights w Chicopee odbyła się 14. edycja dorocznego festiwalu „Krakus”, organizowanego przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com