Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Ks. Ryszard Koper

Niedzielne spojrzenie ku niebu: przepalający ogień miłości

08-07-2019

Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął! Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam (Łk 12, 51- 53).

Wybitny teolog Teilhard de Chardin tak pisał o tym ogniu: „Pewnego dnia, kiedy zapanujemy nad siłą wiatru, morskimi falami i przypływami oraz siłą grawitacji, będziemy mogli tę energię wprzęgnąć w służbę miłości. Wtedy po raz drugi w historii świata odkryjemy ogień, energię miłości. Ta energia jest jak ogień, który pozwala nam ogrzać się i kroczyć w ciemności. Ta energia jest jak światło, które umożliwia nam dostrzeżenie rzeczy najważniejszych. Ta energia jest jak woda, która nas odświeża i odnawia. Ta energia jest jak powietrze, bez którego nie możemy żyć. Ta energia sprawia, że ziemia staje się miejscem, gdzie Boże Królestwo głęboko zapuszcza korzenie”.

Chrystus tak często mówił o pokoju, zachęcał do jego przyjęcia. Jest to najpełniejszy pokój, który przezwycięża nawet lęk śmierci. Ogień bożej miłości musi przepalić wiele, nim ten pokój wypełni nasze serca. Proces wzrastania w tym pokoju, przemiany na miarę bożych oczekiwań bywa czasami trudny i bolesny. Trzeba nieraz przejść rozdarcie i niepokój, o którym mówi Chrystus. Miarą tego pokoju jest nasze przylgnięcie do Chrystusa. Im mocniej zwiążemy się z Nim, tym większy osiągniemy pokój. Jest to pokój naszego wnętrza, którego nie mogą zakłócić zewnętrzne burzliwe wydarzenia. Chrystus jednak przypomina, że ten pokój ma swoją cenę.

Święty Łukasz pisał Ewangelię, której fragment zacytowałem na wstępie w czasie, kiedy to wyznanie wiary w Chrystusa zmartwychwstałego, przylgnięcie do Niego miało swoją cenę. Ci, którzy uwierzyli w Chrystusa zmartwychwstałego, byli usuwani z synagog i prześladowani. Rozbicie to dosięgało rodzin. Uczniów Chrystusa wypierali się nawet domownicy. A trzeba wiedzieć, że w tamtym czasie rodzina była niezwykle ważna dla człowieka, była prawie wszystkim. Pójście za Chrystusem oznaczało nieraz odrzucenie przez rodzinę i narodzenie się dla rodziny wiary. Był to bolesny, ale konieczny rozłam, aby w bliskości Chrystusa zyskać pokój, którego nie potrafiły zniszczyć ani tortury, ani śmierć.

Ks. Ryszard Koper

wróć

Fotorelacje

Dożynki oraz peregrynacja Tryptyku Jana Pawła II w Bazylice św. Józefa w Webster

Peregrynacja rozpoczęła się już 18 sierpnia br. w Bazylice św. Józefa w Webster, podczas mszy św. o godz. 11:00. Tego samego dnia odbyły się również parafialne dożynki. Podczas uroczystej mszy św. poświęcono dożynkowy wieniec, a po nabożeństwie odbył się tradycyjny piknik. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
08-23-2019
Doroczny festiwal parafialny w parafii św. A. Boboli w Dudley
08-24-2019
Letnia dyskoteka w Klubie Sobieski w Greenacres
08-24-2019
11. doroczny Festiwal Pierogów w Lawrenceville
08-24-2019
Projekcja filmu pt. „Wilkołak” w Film Noir Cinema
08-24-2019
Piknik w Parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com