Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Ks. Ryszard Koper

Niedzielne spojrzenie ku niebu: przepalający ogień miłości

08-07-2019

Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął! Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam (Łk 12, 51- 53).

Wybitny teolog Teilhard de Chardin tak pisał o tym ogniu: „Pewnego dnia, kiedy zapanujemy nad siłą wiatru, morskimi falami i przypływami oraz siłą grawitacji, będziemy mogli tę energię wprzęgnąć w służbę miłości. Wtedy po raz drugi w historii świata odkryjemy ogień, energię miłości. Ta energia jest jak ogień, który pozwala nam ogrzać się i kroczyć w ciemności. Ta energia jest jak światło, które umożliwia nam dostrzeżenie rzeczy najważniejszych. Ta energia jest jak woda, która nas odświeża i odnawia. Ta energia jest jak powietrze, bez którego nie możemy żyć. Ta energia sprawia, że ziemia staje się miejscem, gdzie Boże Królestwo głęboko zapuszcza korzenie”.

Chrystus tak często mówił o pokoju, zachęcał do jego przyjęcia. Jest to najpełniejszy pokój, który przezwycięża nawet lęk śmierci. Ogień bożej miłości musi przepalić wiele, nim ten pokój wypełni nasze serca. Proces wzrastania w tym pokoju, przemiany na miarę bożych oczekiwań bywa czasami trudny i bolesny. Trzeba nieraz przejść rozdarcie i niepokój, o którym mówi Chrystus. Miarą tego pokoju jest nasze przylgnięcie do Chrystusa. Im mocniej zwiążemy się z Nim, tym większy osiągniemy pokój. Jest to pokój naszego wnętrza, którego nie mogą zakłócić zewnętrzne burzliwe wydarzenia. Chrystus jednak przypomina, że ten pokój ma swoją cenę.

Święty Łukasz pisał Ewangelię, której fragment zacytowałem na wstępie w czasie, kiedy to wyznanie wiary w Chrystusa zmartwychwstałego, przylgnięcie do Niego miało swoją cenę. Ci, którzy uwierzyli w Chrystusa zmartwychwstałego, byli usuwani z synagog i prześladowani. Rozbicie to dosięgało rodzin. Uczniów Chrystusa wypierali się nawet domownicy. A trzeba wiedzieć, że w tamtym czasie rodzina była niezwykle ważna dla człowieka, była prawie wszystkim. Pójście za Chrystusem oznaczało nieraz odrzucenie przez rodzinę i narodzenie się dla rodziny wiary. Był to bolesny, ale konieczny rozłam, aby w bliskości Chrystusa zyskać pokój, którego nie potrafiły zniszczyć ani tortury, ani śmierć.

Ks. Ryszard Koper

wróć

Fotorelacje

14. Festiwal Krakus w Chicopee

W niedzielę, 17 listopada, w eleganckiej sali bankietowej Castle of Knights w Chicopee odbyła się 14. edycja dorocznego festiwalu „Krakus”, organizowanego przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com