Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Koncerty zespołu Kapela.N z Polski w kościołach św. Stanisława Kostki i św. Cyryla i Metodego na Brooklynie

07-31-2019

Kapela.N udowadnia,...
Ks. Andrzej Gieroń...
O. Piotr Klimczak....

Ewangelizacja poprzez muzykę? Kapela.N, czyli Zespół Ewangelizacyjny Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, składający się z księży, kleryków oraz osób świeckich, udowadnia, że jest to możliwe.

„Chcemy pomagać tym, którzy tracą cel i siły do życia. Mamy nadzieję, że te teksty opatrzone muzyką pomogą Wam, tak jak i nam, odnaleźć kawałek swojej historii i blask nadziei nad horyzontem...” – można przeczytać na facebookowym profilu zespołu. W niedzielę, 28 lipca, Kapela.N zagrała w kościele św. Stanisława Kostki na Brooklynie, a 3 i 4 sierpnia muzycy wystąpią w brooklińskim kościele św. Cyryla i Metodego. W przerwie między tymi koncertami „Biały Orzeł” rozmawia z liderem grupy, ks. Andrzejem Gieroniem CM.

„Biały Orzeł”: Jak powstał pomysł na założenie takiego zespołu?

Ks. Andrzej Gieroń CM: Graliśmy kiedyś w zespole kleryckim i widzieliśmy efekty: młodzież zawsze chętnie ciągnie do muzyki. Co prawda niektórzy uważają, że granie i śpiewanie to płycizna życia duchowego, ale jesteśmy przekonani, że więcej słów i emocji zostanie w ludziach po koncercie niż po niejednym wykładzie czy kazaniu. W naszych koncertach nie chodzi tylko o muzykę – są one połączone ze świadectwem i rozważaniami na temat życia w świetle wiary. Młodzież, która jest z nami zaangażowana w tę posługę, dobrze to rozumie – nie mówi: jedziemy na koncert, tylko: jedziemy na ewangelizację, bo prawie zawsze ta działalność jest połączona z liturgią – głosimy słowo Boże i śpiewamy na mszach św. Rozprowadziliśmy też kilkanaście tysięcy płyt! To się przekłada na naprawdę sporą liczbę miejsc, w których choćby raz ludzie wrócili do słów i myśli zawartych w piosenkach. U kilku moich znajomych dzieciom się bardzo ta muzyka spodobała – oni wracają więcej niż raz (uśmiech). Gdy wracamy w jakieś miejsce, młodzież (także ta wcześniej urodzona) zna niektóre kawałki na pamięć – to już jest coś!

Kto obecnie tworzy zespół?

Obecnie zespół tworzą księża: ja gram na gitarze solowej i śpiewam, o. Piotr Klimczak – gitara rytmiczna i śpiew oraz studenci: Marysia Sowa – śpiew, Marcelina Chromy – śpiew, Michał Duszkiewicz – bas i Szymon Filar – perkusja. Początkowo było nas czterech księży – stąd ta nazwa: Kapela.N – to gra słów: wygląda jak adres internetowy, a chodzi o to, że tworzyli go księża – kapelani młodzieży. Później nasi współbracia podjęli inne zadania, a do nas dołączyła młodzież. W sumie pewnie ze dwudziestu młodych ludzi pomagało nam przez te sześć lat (zespół powstał w 2012 r. – przyp. red.). Oczywiście nie jest to nasze jedyne zajęcie: o. Piotr przygotowuje dzieci do pierwszej komunii, jest katechetą, a także pracuje w parafii i jest zaangażowany w duszpasterstwo akademickie. Ja zajmuję się głoszeniem misji i rekolekcji, pomagam jako duszpasterz, wychowawca w domu dziecka w Krakowie i wspieram grupę AA.

Jaką muzykę gracie?

Gramy – ze względu na nasz wiek (uśmiech) – rocka, reggae, trochę bluesa.

Z jakim odbiorem spotykają się „księża z gitarami” i ogólnie idea głoszenia Słowa Bożego przez muzykę?

Księża z gitarami są odbierani na ogół dobrze – zawsze jest się trochę bliżej ludzi, gdy się z nimi śpiewa, niż gdy się przemawia z ambony. Jeśli ktoś ma z tym jakiś problem, to najczęściej są to inni księża, którzy uważają to za niepoważne. Ale taka braterska troska zawsze jest okazją do refleksji i nauki pokory. Tak jak w tej anegdocie o ludziach, co tańczyli w kościele, a komuś to nie pasowało. Tłumaczyli mu, że Pan Jezus też bawił się w Kanie na weselu, ale on się nie dał przekonać: Pan Jezus tańczył w Kanie, ale tam nie było Najświętszego Sakramentu!

Czy występowaliście już wcześniej w Stanach Zjednoczonych?

W Stanach byliśmy już trzy i dwa lata temu – u ojców Cystersów w Willow Springs, IL na pikniku parafialnym z okazji odpustu. Miło wspominamy tamte wizyty i cieszymy się, że tym razem mamy okazję zagrać w Nowym Jorku.

Jakie macie plany na rozwój zespołu i twórczości?

Plany...? Jest bodajże taka zasada w negocjacjach: ogranicza nas tylko niebo – i tak bym sobie życzył, że dopóki będzie zapotrzebowanie, dopóki będą siły i pomysły, to chciałbym także w taki sposób głosić chwałę Pana – na maksa!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

14. Festiwal Krakus w Chicopee

W niedzielę, 17 listopada, w eleganckiej sali bankietowej Castle of Knights w Chicopee odbyła się 14. edycja dorocznego festiwalu „Krakus”, organizowanego przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com