Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Msza w intencji Powstańców Warszawskich na Manhattanie

07-29-2019

W uroczystej mszy...
Na okolicznościowej...
Podczas spotkania w...

Z udziałem Mieczysława Madejskiego ps. „Marek”, dowódcy plutonu „Topolnicki”, została odprawiona uroczysta msza św. upamiętniająca 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nabożeństwo tradycyjnie zostało odprawione w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie i odbyło się w niedzielę, 28 lipca, na cztery dni przed rozpoczęciem największego warszawskiego zrywu niepodległościowego podczas drugiej wojny światowej.

Uroczystą mszę św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej odprawił o. Rafał Kandora, proboszcz kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Prócz wiernych należących do tej parafii wzięło w niej udział wielu gości specjalnych. Wśród nich, oprócz Powstańca Warszawskiego Mieczysława Madejskiego, obecni byli m.in.: konsul ds. polonijnych Kamil Henne, prezes ds. polskich Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej Bożena Kamiński, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na południowy Nowy Jork Andrzej Kamiński, honorowy prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej z Long Island Ryszard Brzozowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, przedstawiciele NYPD i Ligii Morskiej, prezes Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej Krzysztof Nowak, Krystyna Piórkowska reprezentująca obrońców Pomnika Katyńskiego oraz przedstawiciel polonijnych grup rekonstrukcyjnych Krzysztof Czuj. Licznie stawiły się harcerki z Hufca „Podhale” oraz harcerze Hufca „Warmia”, którzy również pomagali w sprawowaniu liturgii świętej.

Podczas homilii, którą wygłosił o. Rafał Kandora, kapłan nawiązał do 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz bohaterskiej postawy jego uczestników, główne młodych ludzi, którzy ginęli za wolność swojego miasta oraz Polski, nie chcąc godzić się na poniżanie oraz ciągłe łapanki i egzekucje dokonywane przez Niemców podczas kilku lat okupacji naszej stolicy. Przywoływał także wspomnienia powstańców, którzy wyjaśniali dlaczego wzięli udział w tym zrywie niepodległościowym oraz mówili o jego ważności. Proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie wskazywał także na patriotyczną postawę Powstańców Warszawskich oraz wzywał wszystkich do brania z nich wzoru w obronie wartości bliskich sercom Polaków. Podziękował także za poświęcenie jedynemu już uczestnikowi Powstania Warszawskiego obecnemu na mszy świętej Mieczysławowi Madejskiemu, którego podczas nabożeństwa wierni kilka razy nagrodzili gromkimi brawami. Po mszy św. w salce parafialnej odbyło się okolicznościowe spotkanie, podczas którego każdy mógł porozmawiać z panem Mieczysławem Madejskim oraz zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

MB

wróć

Fotorelacje

14. Festiwal Krakus w Chicopee

W niedzielę, 17 listopada, w eleganckiej sali bankietowej Castle of Knights w Chicopee odbyła się 14. edycja dorocznego festiwalu „Krakus”, organizowanego przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com