Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Aleksandra Hubczak została Miss Centrum Polsko-Słowiańskiego tegorocznej Parady Pułaskiego

07-17-2019

Ola Hubczak w...
Ola Hubczak na...
Ola przez...

W tym roku Centrum Polsko-Słowiańskie nominowało na Miss Parady Pułaskiego młodą Polkę, która do swoich polskich korzeni przykłada wielką wagę. Aleksandra Hubczak, bo o niej mowa, w rozmowie z „Białym Orłem” opowiada, jakie znaczenie ma dla niej pełnienie tej funkcji.

„Biały Orzeł”: Jakie emocje Ci towarzyszyły, kiedy dowiedziałaś się, że Rada Dyrektorów Centrum Polsko- Słowiańskiego powierzyła funkcję Miss Polonia CPS właśnie Tobie?

Aleksandra Hubczak: W chwili, kiedy dowiedziałam się, że będę reprezentować Centrum Polsko-Słowiańskie, byłam bardzo zaskoczona, podekscytowana, a równocześnie wzruszona i szczęśliwa. Czułam, jakby moje marzenie z dzieciństwa wreszcie się spełniło.

Od kiedy mieszkasz w Stanach Zjednoczonych i jak przebiegała Twoja polonijna edukacja?

W 2004 roku moi rodzice przenieśli się z Polski do Ameryki. Zanim jeszcze rozpoczęłam naukę w polskiej szkole, mama zapisała mnie do dziecięcego zespołu ,,Krakowianki i Górale”. W ludowych, kolorowych strojach przedstawialiśmy polskie tańce, zabawy i tradycje ludowe. Był to miły sposób na zaangażowanie mnie w polską kulturę w tak młodym wieku. Następnie rozpoczęłam naukę w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie, gdzie nauczyłam się pisać i czytać. W tym też czasie, zaraz po I Komunii Św., zostałam ministrantką w kościele Stanisława Kostki i przez wiele lat służyłam do mszy świętej. Kilka lat spędziłam także w Polskiej Szkole Konsularnej na Williamsburgu. W ciągu tych lat bardziej rozwinęłam zaawansowaną znajomość języka polskiego, matematyki, geografii oraz historii Polski. Brałam udział w przygotowaniu różnych uroczystości szkolnych, a także w wielu konkursach literackich. Po ukończeniu dziewiątej klasy w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej, kontynuowałam naukę w Polskiej Szkole Sobotniej w parafii Św. Cyryla i Metodego. W zeszłym roku, po 12 latach, ukończyłam polską szkołę. Miałam tradycyjną, piękną studniówkę oraz zdałam polską maturę.

Gratulujemy, że wytrwałaś w polskiej szkole! Z tego, co wiemy, dla młodzieży to szósty – dodatkowy  – dzień codziennych szkolnych obowiązków, a Ty temu podołałaś. Jak wspominasz ten czas?

Dwanaście lat to bardzo długi okres, raz było lepiej, raz gorzej, ale teraz jestem dumna i szczęśliwa, że wytrwałam do końca. Zawsze będę pamiętać chwile, które dzieliłam z niesamowitymi ludźmi, a przyjaciele, których poznałam mam nadzieję, że zostaną ze mną na całe życie.

Obecnie jesteś już studentką – jaki kierunek studiujesz i jaką uczelnię wybrałaś?

Studiuję w Stony Brook University. Od roku jestem też członkiem organizacji Czerwony Krzyż. Zdałam specjalne kursy, aby w każdej chwili udzielać pierwszej pomocy. Moim celem jest zostać pewnego dnia pielęgniarką specjalizującą się w opiece nad dziećmi (pediatric nurse practitioner). Zawsze chciałam dbać o innych i związać się z medycyną. Uwielbiałam też pracować z dziećmi! Mam ku temu okazję jako doradca obozowy i instruktor tańca. Nic nie daje mi tyle radości, co widok uśmiechniętych dzieci. Tak więc połączenie tych dwóch elementów w zawodzie pielęgniarki dziecięcej byłoby idealne.

Mimo ukończenia polskiej szkoły utrzymujesz kontakt z polonijnym środowiskiem?

Choć skończył się mój czas jako uczennicy polskiej szkoły, to nie oznacza to, że straciłam łączność z moją polską kulturą. W college'u udało mi się znaleźć i dołączyć do polskiej organizacji, gdzie celebruje się naszą kulturę, historię, zwyczaje i zrzesza polską społeczność. Podczas tegorocznych wakacji znalazłam pracę, ale mam nadzieję, że w sierpniu uda mi się chociaż na dwa tygodnie polecieć do Polski. Urodziłam się w Żywcu i to miasto jest najbliższe mojemu sercu. Dlatego właśnie tam polecę, spotkam moją babcię i całą rodzinę. Jeśli starczy mi czasu, pojadę do Zakopanego, żeby pochodzić po górach

Życzymy więc udanego pobytu w Polsce!

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

wróć

Fotorelacje

14. Festiwal Krakus w Chicopee

W niedzielę, 17 listopada, w eleganckiej sali bankietowej Castle of Knights w Chicopee odbyła się 14. edycja dorocznego festiwalu „Krakus”, organizowanego przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com