Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...

Artystyczne lato w Klubie Seniora Krakus

07-03-2019

Klub Seniora „Krakus” działający przy Centrum Polsko-Słowiańskim ufundowany został przez władze miasta Nowy Jork. Jego podstawą jest kontrakt podpisany z Wydziałem ds. Seniorów. Codziennie z usług klubu korzysta około 130 osób. Seniorzy powyżej 60. roku życia przychodzą tutaj, aby zjeść pełnokaloryczny posiłek składający się z zupy, drugiego dania i deseru. Menu jest przygotowywane przez seniorów wraz z pracownikami klubu i jest każdorazowo zatwierdzane przez specjalistę ds. żywienia.

Działalność „Krakusa” nie ogranicza się tylko do serwowania posiłków. Prowadzone są także zajęcia kulturalne, rekreacyjne i oświatowe. Od 14 maja odbywają się zajęcia malarskie, które prowadzi Agnieszka Nowińska. – Podczas pierwszych warsztatów w Klubie Seniora „Krakus “prezentowałam technikę własną malowanie wydechem. Aktualnie mamy za sobą kilka tygodni spotkań, na których poznawaliśmy techniki: malowania wydechem, malowania sznurkami i technikę malowania za pomocą rolek z papieru, które jak się okazało doskonale nadają się do tworzenia kompozycji kwiatowych. Na ostatnich zajęciach pojawiła się po raz pierwszy pani Basia, która nigdy nie malowała, po prostu uważała, że nie potrafi… Podczas warsztatów stworzyła przepiękną kompozycję, a ja widziałam jej zaskoczenie i radość! – opowiada Agnieszka. – W swej filozofii kieruję się m.in. słowami Joana Miró, dla którego nie istnieją formy abstrakcyjne, gdyż każda forma coś symbolizuje. Zdaniem Joana Miró, każdy kształt, każdy kolor pochodzi z elementu wziętego z rzeczywistości. Pojęcia takie jak „czysta forma” lub „czysty kolor” absolutnie nic nie znaczą. Ważniejszy od samego dzieła jest efekt, jaki ono wywołuje – dodaje artystka.

Zajęcia z seniorami w Klubie Krakus są pierwszymi, jakie artystka prowadzi w polonijnym środowisku. – Niezmiernie doceniam zaufanie, jakim mnie obdarzył Artura Pustula – dyrektor Klubu „Krakus”. To ono sprawiło, że nie czując żadnych ograniczeń, mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z moimi studentami-seniorami, za co jestem niezmiernie wdzięczna – powiedziała Agnieszka. – Moje zaskoczenie jest tym większe, że nie posługujemy się tradycyjnymi technikami malarskimi (przynajmniej na razie,) natomiast poruszamy się w świecie koloru i abstrakcji – dodaje artystka.

Studenci Agnieszki z Klubu Seniora „Krakus” przygotowali piękną wystawę na powitanie lata. – Prace malarskie można zobaczyć właśnie w Klubie „Krakus”. Serdecznie zapraszam! Tam też zamierzam stworzyć stałą galerię, w której będziemy pokazywać dokonania artystyczne naszych seniorów. Idąc za słowami znanego, nieżyjącego już, malarza Miro: „Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest ziarno, które zostało zasiane…”, właśnie to robimy, zasiewamy ziarna, odkrywamy siebie, swój talent, wrażliwość, wyczucie koloru… – kończy Agnieszka.


Klub Seniora Krakus
176 Java St, Brooklyn NY 11222
Dyrektor Programu: Artur Pustula
176 Java Street, Brooklyn, NY 11222
Tel. 718-383-3434

wróć

Fotorelacje

Wielki Piknik Przyjaźni dla 5-letniego Dawidka

W sobotę, 29 czerwca, w Quartette Club przy 225 Wooster Street w New Britain odbyła się impreza charytatywna pod hasłem „Wielki Piknik Przyjaźni”. O muzykę na żywo zadbały zespoły WindStar i Gypsy Dream. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, m.in. malowanie twarzy, dmuchany zamek i lody. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na polskie jedzenie, odbyła się też loteria fantowa. Polonia okazała szczodrość – udało się zebrać 14,500 dolarów. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com