Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Fot. Agnieszka...
Fot. Agnieszka...

Artystyczne lato w Klubie Seniora Krakus

07-03-2019

Klub Seniora „Krakus” działający przy Centrum Polsko-Słowiańskim ufundowany został przez władze miasta Nowy Jork. Jego podstawą jest kontrakt podpisany z Wydziałem ds. Seniorów. Codziennie z usług klubu korzysta około 130 osób. Seniorzy powyżej 60. roku życia przychodzą tutaj, aby zjeść pełnokaloryczny posiłek składający się z zupy, drugiego dania i deseru. Menu jest przygotowywane przez seniorów wraz z pracownikami klubu i jest każdorazowo zatwierdzane przez specjalistę ds. żywienia.

Działalność „Krakusa” nie ogranicza się tylko do serwowania posiłków. Prowadzone są także zajęcia kulturalne, rekreacyjne i oświatowe. Od 14 maja odbywają się zajęcia malarskie, które prowadzi Agnieszka Nowińska. – Podczas pierwszych warsztatów w Klubie Seniora „Krakus “prezentowałam technikę własną malowanie wydechem. Aktualnie mamy za sobą kilka tygodni spotkań, na których poznawaliśmy techniki: malowania wydechem, malowania sznurkami i technikę malowania za pomocą rolek z papieru, które jak się okazało doskonale nadają się do tworzenia kompozycji kwiatowych. Na ostatnich zajęciach pojawiła się po raz pierwszy pani Basia, która nigdy nie malowała, po prostu uważała, że nie potrafi… Podczas warsztatów stworzyła przepiękną kompozycję, a ja widziałam jej zaskoczenie i radość! – opowiada Agnieszka. – W swej filozofii kieruję się m.in. słowami Joana Miró, dla którego nie istnieją formy abstrakcyjne, gdyż każda forma coś symbolizuje. Zdaniem Joana Miró, każdy kształt, każdy kolor pochodzi z elementu wziętego z rzeczywistości. Pojęcia takie jak „czysta forma” lub „czysty kolor” absolutnie nic nie znaczą. Ważniejszy od samego dzieła jest efekt, jaki ono wywołuje – dodaje artystka.

Zajęcia z seniorami w Klubie Krakus są pierwszymi, jakie artystka prowadzi w polonijnym środowisku. – Niezmiernie doceniam zaufanie, jakim mnie obdarzył Artura Pustula – dyrektor Klubu „Krakus”. To ono sprawiło, że nie czując żadnych ograniczeń, mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z moimi studentami-seniorami, za co jestem niezmiernie wdzięczna – powiedziała Agnieszka. – Moje zaskoczenie jest tym większe, że nie posługujemy się tradycyjnymi technikami malarskimi (przynajmniej na razie,) natomiast poruszamy się w świecie koloru i abstrakcji – dodaje artystka.

Studenci Agnieszki z Klubu Seniora „Krakus” przygotowali piękną wystawę na powitanie lata. – Prace malarskie można zobaczyć właśnie w Klubie „Krakus”. Serdecznie zapraszam! Tam też zamierzam stworzyć stałą galerię, w której będziemy pokazywać dokonania artystyczne naszych seniorów. Idąc za słowami znanego, nieżyjącego już, malarza Miro: „Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest ziarno, które zostało zasiane…”, właśnie to robimy, zasiewamy ziarna, odkrywamy siebie, swój talent, wrażliwość, wyczucie koloru… – kończy Agnieszka.


Klub Seniora Krakus
176 Java St, Brooklyn NY 11222
Dyrektor Programu: Artur Pustula
176 Java Street, Brooklyn, NY 11222
Tel. 718-383-3434

wróć

Fotorelacje

Jesienny festiwal w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

W sobotę i niedzielę, 5 i 6 października, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbył się doroczny jesienny festiwal parafialny. Podczas dwóch dni można było spróbować polskich przysmaków, wziąć udział w loterii i zaopatrzyć się w ciekawe rzeczy, w tym nawet w ozdoby świąteczne. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby parafii i szkoły. Fot. olcworcester.com

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
10-19-2019
Koncert Ani Dąbrowskiej i Varius Manx z Kasią Stankiewicz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com