Nowy Jork

poleć serwis drukuj

XX Dzień Dziedzictwa Polskiego na Long Island

07-03-2019

Na scenie wystąpiły...
Justyna...
Fot. Polonia of...

W niedzielę, 23 czerwca, odbył się XX Dzień Dziedzictwa Polskiego na Long Island. Organizatorem dorocznego wydarzenia jest Polonia of Long Island, Inc.

Na uroczystość przybyły władze Village of Lindenhurst: burmistrz Michael Lavorata oraz administrator Douglas Madlon. Town of Babylon reprezentował Rich Schaffer (supervisor) oraz Jerzy Kruszliński.

Wielką atrakcją dla przybyłych gości był występ zespołu Pieśni i Tańca „Maki” z Lakewood, NJ. Dzieci i młodzież wspaniale zaprezentowały się w tradycyjnych strojach ludowych, tańcząc i śpiewając na scenie. Mali artyści przybyli na Dzień Dziedzictwa Polskiego wraz ze swoimi rodzicami i choreografem Robertem Michalikiem.

Kolejną atrakcją był występ przedszkolaków z Kids Academy, którzy zaprezentowali na scenie program artystyczny pod hasłem: „Kocham Cię, Polsko”. Trzy- i czteroletnie maluchy wzruszyły publiczność nie tylko recytacją „Katechizmu polskiego dziecka”, ale również odśpiewując hymn polski.

Ponadto na scenie zaprezentowali się: Alexandra Wysocki, Jessica Chochorek, Ewa Łoskot, Caroline Rakus-Wojciechowski oraz Precision Dance Studio i Island Fencing Academy.

W ramach projektu „Cała Polonia czyta dzieciom” odbył się konkurs czytelniczy. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Kids Academy oraz Polonia for Kids.

Podczas Polskiego Dnia w Lindenhurst ogłoszono, że od września 2019 roku w szkołach publicznych dystryktu Lindenhurst po raz pierwszy w historii wprowadzony zostanie dwujęzyczny system nauczania, z językiem polskim. Inicjatorzy tego programu obecni byli podczas uroczystości i z entuzjazmem udzielali odpowiedzi na pytania zainteresowanych rodziców.

Gościem specjalnym była Justyna Bolek-Adamek, która zaraziła swoją energią całą publiczność i niemal wszyscy wzięli udział w jej folkowym treningu Slavica Dance.

Na zakończenie odbyła się loteria, z której dochód przeznaczony został na stypendia, przyznawane corocznie najlepszym studentom polskiego pochodzenia. Główną nagrodą w loterii był telewizor nowej generacji oraz iPod. Całkowity dochód z aukcji (ponad $3,600) przeznaczony został na leczenie Amelki Kuraś z Lindenhurst.

AG

wróć

Fotorelacje

Wielki Piknik Przyjaźni dla 5-letniego Dawidka

W sobotę, 29 czerwca, w Quartette Club przy 225 Wooster Street w New Britain odbyła się impreza charytatywna pod hasłem „Wielki Piknik Przyjaźni”. O muzykę na żywo zadbały zespoły WindStar i Gypsy Dream. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, m.in. malowanie twarzy, dmuchany zamek i lody. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na polskie jedzenie, odbyła się też loteria fantowa. Polonia okazała szczodrość – udało się zebrać 14,500 dolarów. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com