Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się z Polonijną Radą Konsultacyjną w Konsulacie Generalnym RP

07-03-2019

Minister spraw...
Fot. KG RP w Nowym...
Fot. KG RP w Nowym...

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się z przedstawicielami Polonijnej Rady Konsultacyjnej 13 czerwca 2019 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Spotkanie rady było okazją nie tylko do bezpośredniego spotkania z szefem polskiej dyplomacji, ale i do podzielenia się doświadczeniami z działalności środowisk polonijnych w Nowojorskim Okręgu Konsularnym.

Niemal dwugodzinne rozmowy dały też uczestnikom możliwość zaznajomienia się z bieżącymi założeniami polskiej polityki zagranicznej, były też okazją do omówienia wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Białym Domu. Poruszano również kwestie szczególnie interesujące Polonię, tj. organizacja jesiennych wyborów parlamentarnych, rola Polonii w promocji polskiej racji stanu w USA czy ewentualność posiadania przez Polonię swoich reprezentantów w polskim parlamencie.

Przedstawiciele PRK podzielili się z ministrem Czaputowiczem pomysłami mającymi na celu umacnianie współpracy Państwa Polskiego z liczną lokalną polską diasporą NOK. Gościem spotkania był również radny miasta Nowy Jork Robert Holden – na co dzień blisko współpracujący ze środowiskami polonijnymi, inicjator zeszłorocznych rezolucji upamiętniających polskich bohaterów obojga narodów.

Polonijna Rada Konsultacyjna przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku funkcjonuje od 2012 r. Cykliczne spotykania tego gremium odbywają się w placówce, jak i poza nią, a obraduje ono zarówno w całości, jak i w mniejszych podkomisjach tematycznych (np. ds. edukacji, kultury, wizerunku Polski czy ekonomii). Uczestnictwo w spotkaniach Rady nie ma charakteru nominacji – uczestnicy są wybierani i zapraszani każdorazowo przez konsula generalnego, w zależności od poruszanych tematów. W spotkaniach uczestniczą liderzy organizacji polonijnych Nowojorskiego Okręgu Konsularnego (NOK), takich jak Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Fundacja Kościuszkowska, Instytut Józefa Piłsudskiego, Kongres Polonii Amerykańskiej czy Polski Apostolat Katolicki.

KG RP w Nowym Jorku

wróć

Fotorelacje

Jesienny festiwal w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

W sobotę i niedzielę, 5 i 6 października, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbył się doroczny jesienny festiwal parafialny. Podczas dwóch dni można było spróbować polskich przysmaków, wziąć udział w loterii i zaopatrzyć się w ciekawe rzeczy, w tym nawet w ozdoby świąteczne. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby parafii i szkoły. Fot. olcworcester.com

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
10-19-2019
Koncert Ani Dąbrowskiej i Varius Manx z Kasią Stankiewicz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com