Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Soliści i chóry polonijne wystąpiły w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

07-01-2019

Połączone chóry...
Arię Halki z opery...
Zespół „Wianek”...

Pięć chórów Okręgu VII Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce, soliści operowi: Justyna Giermola (sopran) i Dariusz Ocetek (bas), oraz zespół dziecięcy „Wianek” uczcili 2019 – Rok Moniuszki – koncertem, który odbył się w niedzielę 9 czerwca br. na scenie kameralnej Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie.

Występy chóralne na zmianę z solistycznymi uraczyły widownię pieśniami i ariami, które ujawniły talent i wrażliwość muzyczną Stanisława Moniuszki. Wieczór prowadziła Izabella Kobus-Salkin, dyrektor artystyczny Okręgu VII ZŚPA, która zadedykowała koncert śp. Barbarze Blyskal (1938-2019). – Umiłowaniem Barbary była chóralistyka – powiedziała Kobus-Salkin o wyjątkowej prezesce chóru „Jutrzenka”, która była członkinią ZŚPA przez 64 lata. – Najlepszym sposobem, by uhonorować muzyką wypełnione życie Barbary, jest śpiewać razem w polonijnych chórach! – dodała.

Otwierający utwór „Ojcze nasz” w wykonaniu połączonych chórów pod dyrekcją Dawida Zagórskiego uwolnił wzniośle brzmiące żeńskie i męskie wielogłosy, które skłaniały do modlitewnej refleksji. W krainę poetycznych pieśni przeniósł słuchaczy idylliczny klasyk „Prząśniczka” lirycznie zaśpiewany przez chór żeński „Jutrzenka” pod dyrekcją Izabelli Kobus-Salkin. Klimat polskiego folkloru płynął z treści pieśni i Moniuszkowskiej melodyki. Justyna Giermola (sopran) pięknie oddała błyskotliwą piosnkę „Złota rybka”. Słuchaczy poruszył Darek Ocetek (bas) pieśnią baśniową „Dziad i baba”. Obu artystom o dużej wprawie wokalno-aktorskiej akompaniował na fortepianie David Maiullo. Ekspresyjne interpretacje zaprezentowały zespoły „Hejnał” i „Chopin”. Chór mieszany pod dyrekcją Janusza Sporka zaśpiewał „Ej, latał słowiczek” a cappella i na głos solowy Zuzanny Niewiadomskiej (sopran). Chór męski pod dyrekcją Anthony’ego Tabisha wykonał „Prylecieli sokołowie”. Liryczne utwory: „O Panie, co losy ludzkości” zaśpiewany przez chór mieszany „Aria” pod dyrekcją Barbary Miluk-Kolasa i „Dwie zorze” zaprezentowany przez chór żeński „Marcella Kochańska-Sembrich” dyrygowany Dawida Zagórskiego wywołały żywą reakcję widowni.

Zniewalająco na słuchaczy zadziałało wykonanie arii Halki z opery „Halka” przez Justynę Giermolę (sopran). Arię Skołuby z opery „Straszny Dwór” wytwornie zinterpretował Dariusz Ocetek (bas). Od obu solistów widownia domagała się bisu.

Dziecięcy czar na scenę wniósł wokalno-taneczny zespół „Wianek”, który pod dyrekcją Izabelli Kobus-Salkin zaśpiewał: „Pieśń wieczorną” i „Chochlika”. Najmłodsi zatańczyli też poloneza w choreografii Tomasza Orzechowskiego. Dzieci wzbudziły ogromne oklaski.

Koncert zamknęło wspólne odśpiewanie „Hymnu chórów polonijnych”, które potwierdziło, że „Polonia w sercu śpiewa”.

Katarzyna Buczkowska

wróć

Fotorelacje

Wielki Piknik Przyjaźni dla 5-letniego Dawidka

W sobotę, 29 czerwca, w Quartette Club przy 225 Wooster Street w New Britain odbyła się impreza charytatywna pod hasłem „Wielki Piknik Przyjaźni”. O muzykę na żywo zadbały zespoły WindStar i Gypsy Dream. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, m.in. malowanie twarzy, dmuchany zamek i lody. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na polskie jedzenie, odbyła się też loteria fantowa. Polonia okazała szczodrość – udało się zebrać 14,500 dolarów. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com