Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Uroczysta gala...

VI Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych

06-06-2019

24 maja 2019 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród VI Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.

Organizatorem konkursu jest Komitet Pamięci Rotmistrza Pileckiego z Bogdanem Grzenkowiczem na czele. Tegoroczną edycję objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda. Podczas gali komitet honorowy reprezentowali: Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej (przewodniczący), Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, prezes IPN Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u Jacek Pawłowicz i poseł na Sejm RP Andrzej Melak. Wśród zaproszonych gości był też poseł Ryszard Czarnecki. Uroczystość poprowadził dziennikarz TVP Rafał Patyra.


„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – rotmistrz Witold Pilecki.


Na tegoroczną, szóstą, edycję konkursu nadesłanych zostało 1,565 prac z całego świata. Prace były oceniane w różnych kategoriach. Wśród laureatów znalazła się polonijna młodzież z Nowego Jorku – w kategorii klas 0-3: Maxim Wadowiec – I miejsce (PSD im. S. Moniuszki, Rockaway Beach, NY), Natalie Banka – II miejsce (PSD im. św. Faustyny, Ozone Park, NY), wyróżnienia przyznano Aleksandrze Cioch (PSD im. św. Faustyny, Ozone Park, NY) i Łukaszowi Rembiszowi (PSS im. św. Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY).

Obecna na gali Agnieszka Misior, dyrektor PSD im. S. Moniuszki na Rockaway Beach, NY, miała też okazję do rozmowy z córką rotmistrza Pileckiego – Zofią Pilecką-Optulowicz. – Przekazałam jej najserdeczniejsze życzenia i pozdrowienia z Nowego Jorku od Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i prezes CPSD dr Doroty Andraki, naszych uczniów, nauczycieli i rodziców – relacjonuje.

AM

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com