Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Uroczysta gala...

VI Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych

06-06-2019

24 maja 2019 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród VI Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.

Organizatorem konkursu jest Komitet Pamięci Rotmistrza Pileckiego z Bogdanem Grzenkowiczem na czele. Tegoroczną edycję objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda. Podczas gali komitet honorowy reprezentowali: Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej (przewodniczący), Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, prezes IPN Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u Jacek Pawłowicz i poseł na Sejm RP Andrzej Melak. Wśród zaproszonych gości był też poseł Ryszard Czarnecki. Uroczystość poprowadził dziennikarz TVP Rafał Patyra.


„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – rotmistrz Witold Pilecki.


Na tegoroczną, szóstą, edycję konkursu nadesłanych zostało 1,565 prac z całego świata. Prace były oceniane w różnych kategoriach. Wśród laureatów znalazła się polonijna młodzież z Nowego Jorku – w kategorii klas 0-3: Maxim Wadowiec – I miejsce (PSD im. S. Moniuszki, Rockaway Beach, NY), Natalie Banka – II miejsce (PSD im. św. Faustyny, Ozone Park, NY), wyróżnienia przyznano Aleksandrze Cioch (PSD im. św. Faustyny, Ozone Park, NY) i Łukaszowi Rembiszowi (PSS im. św. Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY).

Obecna na gali Agnieszka Misior, dyrektor PSD im. S. Moniuszki na Rockaway Beach, NY, miała też okazję do rozmowy z córką rotmistrza Pileckiego – Zofią Pilecką-Optulowicz. – Przekazałam jej najserdeczniejsze życzenia i pozdrowienia z Nowego Jorku od Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i prezes CPSD dr Doroty Andraki, naszych uczniów, nauczycieli i rodziców – relacjonuje.

AM

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com