Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Akademia...
Pierwszoklasiści...
Polonijna młodzież...
Uczestnicy...

Uczniowie z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie mają już wakacje!

05-17-2019

W piękną, majową sobotę w jednej z najstarszych szkół polonijnych działających w Nowym Jorku uroczystą akademią i mszą, która odbyła się w kościele św. Stanisława Kostki, zakończył się pracowity rok szkolny.

Wzruszająca akademia

4 maja kościół św. Stanisława Kostki na Greenpoincie wypełnił się polonijną młodzieżą, nauczycielami oraz rodzicami, którzy wspólnie ze swoimi pociechami żegnali rok szkolny i witali wakacje. Uczniowie z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej pożegnali rok szkolny uroczystą religijno-patriotyczną akademią, którą przedstawili po uroczystej mszy świętej poprowadzonej przez szkolnego opiekuna duchowego – ks. Pawła Zycha.

Podczas akademii celebrowaliśmy święta, jakie obchodzimy w polskim kalendarzu: Dzień Polonii i Polaków za granicą, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja. Nie zapomnieliśmy o Święcie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz o Dniu Matki i Dniu Ojca. Właśnie z myślą o nich dzieci pięknie śpiewały i recytowały wiersze – mówi Danuta Bronchard, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie. Po akademii wszyscy przeszli do audytorium szkoły św. Stanisława Kostki, gdzie odbyła sią druga część uroczystości.

Zdolni uczniowie

Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej szkoły – zauważa Wiesława Janda, nauczycielka kl. VI. Zebranych gości powitała pani dyrektor Danuta Bronchard. Podczas uroczystości wyróżnieni zostali najzdolniejsi uczniowie, którym wręczono dyplomy uznania, nagrody i listy gratulacyjne. Był też czas na występy artystyczne uczniów. Na scenie jako pierwsza zaprezentowała się grupa przedszkolaków – pięciolatki zaśpiewały piosenkę „Praczki”, ilustrując tekst ruchem i wesoło pląsając w rytm muzyki. Następnie wystąpiły pierwszaki, które zaprezentowały piosenkę „Tęcza cza cza cza”. – Dla większości dzieci był to pierwszy występ na scenie, ale wszystkie dzielnie stawiły czoła wyzwaniu – mówi Agata Foryś, nauczycielka przedszkolaków oraz kl. I.

Warto się uczyć!

Przed zgromadzonymi gośćmi prezentowały się kolejno wszystkie klasy, recytując piękne wiersze i tańcząc w strojach ludowych, tym samym nawiązując do pięknych polskich tradycji. – Warto uczyć się języka polskiego, ponieważ w ten sposób czujemy się bliżej ojczyzny naszych rodziców i dziadków, możemy się porozumiewać z naszą rodziną w Polsce, możemy mieć bezpośredni kontakt z polską literaturą, możemy także budować swoją przyszłość w Polsce – szczególnie w przypadku młodych osób, które coraz częściej marzą o studiowaniu w Polsce. Oczywiście dobrze jest nauczyć się języka polskiego w domu, ale czasem z różnych powodów nie jest to możliwe. Nauka musi być systematyczna. Bardzo ważna jest umiejętność poprawnej pisowni. W takim wypadku najlepiej jest uczyć się z nauczycielami, którzy wiedzą, jak to robić i którzy są wzorem dla uczniów, i potrafią przekazać im język i kulturę polską – twierdzi Beata Tolpa nauczycielka kl. IV.

Kolejny rok szkolny w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie rozpocznie się zapisami 14 września 2019 r. od 10:00 do 12:00. Pierwsze zajęcia odbędą się 21 września. Zgłoszenia oraz pytania należy kierować dzwoniąc pod numer tel.: 718-609-0557 lub pisząc na adres e-mailowy: .

 AG


List ambasadora otrzymali:

  • Anthony Sipe
  • Izabela Kubis
  • Julia Golec
  • Maya Wojcik
wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com