Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Akademia...
Pierwszoklasiści...
Polonijna młodzież...
Uczestnicy...

Uczniowie z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie mają już wakacje!

05-17-2019

W piękną, majową sobotę w jednej z najstarszych szkół polonijnych działających w Nowym Jorku uroczystą akademią i mszą, która odbyła się w kościele św. Stanisława Kostki, zakończył się pracowity rok szkolny.

Wzruszająca akademia

4 maja kościół św. Stanisława Kostki na Greenpoincie wypełnił się polonijną młodzieżą, nauczycielami oraz rodzicami, którzy wspólnie ze swoimi pociechami żegnali rok szkolny i witali wakacje. Uczniowie z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej pożegnali rok szkolny uroczystą religijno-patriotyczną akademią, którą przedstawili po uroczystej mszy świętej poprowadzonej przez szkolnego opiekuna duchowego – ks. Pawła Zycha.

Podczas akademii celebrowaliśmy święta, jakie obchodzimy w polskim kalendarzu: Dzień Polonii i Polaków za granicą, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja. Nie zapomnieliśmy o Święcie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz o Dniu Matki i Dniu Ojca. Właśnie z myślą o nich dzieci pięknie śpiewały i recytowały wiersze – mówi Danuta Bronchard, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie. Po akademii wszyscy przeszli do audytorium szkoły św. Stanisława Kostki, gdzie odbyła sią druga część uroczystości.

Zdolni uczniowie

Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej szkoły – zauważa Wiesława Janda, nauczycielka kl. VI. Zebranych gości powitała pani dyrektor Danuta Bronchard. Podczas uroczystości wyróżnieni zostali najzdolniejsi uczniowie, którym wręczono dyplomy uznania, nagrody i listy gratulacyjne. Był też czas na występy artystyczne uczniów. Na scenie jako pierwsza zaprezentowała się grupa przedszkolaków – pięciolatki zaśpiewały piosenkę „Praczki”, ilustrując tekst ruchem i wesoło pląsając w rytm muzyki. Następnie wystąpiły pierwszaki, które zaprezentowały piosenkę „Tęcza cza cza cza”. – Dla większości dzieci był to pierwszy występ na scenie, ale wszystkie dzielnie stawiły czoła wyzwaniu – mówi Agata Foryś, nauczycielka przedszkolaków oraz kl. I.

Warto się uczyć!

Przed zgromadzonymi gośćmi prezentowały się kolejno wszystkie klasy, recytując piękne wiersze i tańcząc w strojach ludowych, tym samym nawiązując do pięknych polskich tradycji. – Warto uczyć się języka polskiego, ponieważ w ten sposób czujemy się bliżej ojczyzny naszych rodziców i dziadków, możemy się porozumiewać z naszą rodziną w Polsce, możemy mieć bezpośredni kontakt z polską literaturą, możemy także budować swoją przyszłość w Polsce – szczególnie w przypadku młodych osób, które coraz częściej marzą o studiowaniu w Polsce. Oczywiście dobrze jest nauczyć się języka polskiego w domu, ale czasem z różnych powodów nie jest to możliwe. Nauka musi być systematyczna. Bardzo ważna jest umiejętność poprawnej pisowni. W takim wypadku najlepiej jest uczyć się z nauczycielami, którzy wiedzą, jak to robić i którzy są wzorem dla uczniów, i potrafią przekazać im język i kulturę polską – twierdzi Beata Tolpa nauczycielka kl. IV.

Kolejny rok szkolny w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie rozpocznie się zapisami 14 września 2019 r. od 10:00 do 12:00. Pierwsze zajęcia odbędą się 21 września. Zgłoszenia oraz pytania należy kierować dzwoniąc pod numer tel.: 718-609-0557 lub pisząc na adres e-mailowy: .

 AG


List ambasadora otrzymali:

  • Anthony Sipe
  • Izabela Kubis
  • Julia Golec
  • Maya Wojcik
wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com