Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wszystkim...

Egzamin dojrzałości w PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie

05-17-2019

Egzaminy dojrzałości w Polskiej Szkole Dokształcająca przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie dobiegły końca. Przez dwie kolejne soboty maja licealiści zdawali maturę z języka polskiego, polskiej historii i geografii.

Polski i historia

4 maja 2019 r. szkolna komisja maturalna w składzie: dyrektor szkoły mgr Teresa Ramotowska, wychowawca mgr Wojciech Krzyształowicz, mgr Natalia Maciaszek oraz ks. dr Janusz Dymek z zaciekawieniem i nieukrywaną przyjemnością wysłuchali prezentacji prac z języka polskiego oraz z historii uczennic klasy 11: Alicji Czajkowski, Olivii Legowski oraz Julii Perkowski.

Tematyka prac z języka polskiego obejmowała trzy różne epoki literackie i dotyczyła m.in. wpływu kobiet na literaturę epoki romantyzmu, twórczości Henryka Sienkiewicza w walce o niepodległość w epoce pozytywizmu oraz poezji Młodej Polski. Równie ciekawe były prezentacje historyczne: „Walka na Kresach – Polska a Ukraina”, heroiczna postawa ratującej żydowskie dzieci w okupowanej Warszawie Ireny Sendlerowej oraz 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Licealistki rzeczowo broniły swoich tez.

Geograficzne ciekawostki

11 maja uczniowie klasy 10: Oliwia Antosiewicz, Victoria Kępka, Sylwia Ossowska-Grzybek, Kaya Sławecka-Williams, Urszula Solarz oraz Jakub Subernat i Aleksander Wiercioch przystąpili do matury z geografii. Egzaminacyjne spotkanie prowadził wychowawca mgr Wojciech Krzyształowicz, natomiast pytania zadawali obecni gościnnie na maturze uczniowie niższych klas. Tradycją szkoły jest bowiem zapraszanie młodszych uczniów na egzamin dojrzałości z geografii. I tu tematy prac były różnorodne i ciekawe. Uczniowie w multimedialnych pracach popisali się niemalże detaliczną znajomością m.in. walorów turystycznych Mazur, atrakcji Lubelszczyzny czy Podkarpacia. Zapoznali słuchaczy z urokami polskich parków narodowych, w tym Bieszczad. Udowodnili znaczenie Trójmiasta dla Polski, rozbudzili emocje odbiorców opowiadając o polskich zamkach. Egzamin maturalny z geografii zakończyła zainspirowana osobistą wędrówką Szlakiem Wigierskim Jana Pawła II praca pt. „Suwalszczyzna – kraina piękna jak baśń".

Wszystkim maturzystom należą się gratulacje, a nauczycielom podziękowania za motywację licealistów do nauki i nieustanne rozbudzanie w nich poczucia tożsamości z Polską.

PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com