Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wszystkim...

Egzamin dojrzałości w PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie

05-17-2019

Egzaminy dojrzałości w Polskiej Szkole Dokształcająca przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie dobiegły końca. Przez dwie kolejne soboty maja licealiści zdawali maturę z języka polskiego, polskiej historii i geografii.

Polski i historia

4 maja 2019 r. szkolna komisja maturalna w składzie: dyrektor szkoły mgr Teresa Ramotowska, wychowawca mgr Wojciech Krzyształowicz, mgr Natalia Maciaszek oraz ks. dr Janusz Dymek z zaciekawieniem i nieukrywaną przyjemnością wysłuchali prezentacji prac z języka polskiego oraz z historii uczennic klasy 11: Alicji Czajkowski, Olivii Legowski oraz Julii Perkowski.

Tematyka prac z języka polskiego obejmowała trzy różne epoki literackie i dotyczyła m.in. wpływu kobiet na literaturę epoki romantyzmu, twórczości Henryka Sienkiewicza w walce o niepodległość w epoce pozytywizmu oraz poezji Młodej Polski. Równie ciekawe były prezentacje historyczne: „Walka na Kresach – Polska a Ukraina”, heroiczna postawa ratującej żydowskie dzieci w okupowanej Warszawie Ireny Sendlerowej oraz 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Licealistki rzeczowo broniły swoich tez.

Geograficzne ciekawostki

11 maja uczniowie klasy 10: Oliwia Antosiewicz, Victoria Kępka, Sylwia Ossowska-Grzybek, Kaya Sławecka-Williams, Urszula Solarz oraz Jakub Subernat i Aleksander Wiercioch przystąpili do matury z geografii. Egzaminacyjne spotkanie prowadził wychowawca mgr Wojciech Krzyształowicz, natomiast pytania zadawali obecni gościnnie na maturze uczniowie niższych klas. Tradycją szkoły jest bowiem zapraszanie młodszych uczniów na egzamin dojrzałości z geografii. I tu tematy prac były różnorodne i ciekawe. Uczniowie w multimedialnych pracach popisali się niemalże detaliczną znajomością m.in. walorów turystycznych Mazur, atrakcji Lubelszczyzny czy Podkarpacia. Zapoznali słuchaczy z urokami polskich parków narodowych, w tym Bieszczad. Udowodnili znaczenie Trójmiasta dla Polski, rozbudzili emocje odbiorców opowiadając o polskich zamkach. Egzamin maturalny z geografii zakończyła zainspirowana osobistą wędrówką Szlakiem Wigierskim Jana Pawła II praca pt. „Suwalszczyzna – kraina piękna jak baśń".

Wszystkim maturzystom należą się gratulacje, a nauczycielom podziękowania za motywację licealistów do nauki i nieustanne rozbudzanie w nich poczucia tożsamości z Polską.

PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com