Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wszystkim...

Egzamin dojrzałości w PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie

05-17-2019

Egzaminy dojrzałości w Polskiej Szkole Dokształcająca przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie dobiegły końca. Przez dwie kolejne soboty maja licealiści zdawali maturę z języka polskiego, polskiej historii i geografii.

Polski i historia

4 maja 2019 r. szkolna komisja maturalna w składzie: dyrektor szkoły mgr Teresa Ramotowska, wychowawca mgr Wojciech Krzyształowicz, mgr Natalia Maciaszek oraz ks. dr Janusz Dymek z zaciekawieniem i nieukrywaną przyjemnością wysłuchali prezentacji prac z języka polskiego oraz z historii uczennic klasy 11: Alicji Czajkowski, Olivii Legowski oraz Julii Perkowski.

Tematyka prac z języka polskiego obejmowała trzy różne epoki literackie i dotyczyła m.in. wpływu kobiet na literaturę epoki romantyzmu, twórczości Henryka Sienkiewicza w walce o niepodległość w epoce pozytywizmu oraz poezji Młodej Polski. Równie ciekawe były prezentacje historyczne: „Walka na Kresach – Polska a Ukraina”, heroiczna postawa ratującej żydowskie dzieci w okupowanej Warszawie Ireny Sendlerowej oraz 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Licealistki rzeczowo broniły swoich tez.

Geograficzne ciekawostki

11 maja uczniowie klasy 10: Oliwia Antosiewicz, Victoria Kępka, Sylwia Ossowska-Grzybek, Kaya Sławecka-Williams, Urszula Solarz oraz Jakub Subernat i Aleksander Wiercioch przystąpili do matury z geografii. Egzaminacyjne spotkanie prowadził wychowawca mgr Wojciech Krzyształowicz, natomiast pytania zadawali obecni gościnnie na maturze uczniowie niższych klas. Tradycją szkoły jest bowiem zapraszanie młodszych uczniów na egzamin dojrzałości z geografii. I tu tematy prac były różnorodne i ciekawe. Uczniowie w multimedialnych pracach popisali się niemalże detaliczną znajomością m.in. walorów turystycznych Mazur, atrakcji Lubelszczyzny czy Podkarpacia. Zapoznali słuchaczy z urokami polskich parków narodowych, w tym Bieszczad. Udowodnili znaczenie Trójmiasta dla Polski, rozbudzili emocje odbiorców opowiadając o polskich zamkach. Egzamin maturalny z geografii zakończyła zainspirowana osobistą wędrówką Szlakiem Wigierskim Jana Pawła II praca pt. „Suwalszczyzna – kraina piękna jak baśń".

Wszystkim maturzystom należą się gratulacje, a nauczycielom podziękowania za motywację licealistów do nauki i nieustanne rozbudzanie w nich poczucia tożsamości z Polską.

PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie

wróć

Fotorelacje

Dożynki oraz peregrynacja Tryptyku Jana Pawła II w Bazylice św. Józefa w Webster

Peregrynacja rozpoczęła się już 18 sierpnia br. w Bazylice św. Józefa w Webster, podczas mszy św. o godz. 11:00. Tego samego dnia odbyły się również parafialne dożynki. Podczas uroczystej mszy św. poświęcono dożynkowy wieniec, a po nabożeństwie odbył się tradycyjny piknik. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
08-23-2019
Doroczny festiwal parafialny w parafii św. A. Boboli w Dudley
08-24-2019
Letnia dyskoteka w Klubie Sobieski w Greenacres
08-24-2019
11. doroczny Festiwal Pierogów w Lawrenceville
08-24-2019
Projekcja filmu pt. „Wilkołak” w Film Noir Cinema
08-24-2019
Piknik w Parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com