Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Obchody 3 maja w Konsulacie Generalnym RP

05-17-2019

Konsul generalny...
„Wybitni Polacy...
Słynny polski...

Witold Domitrz, Zbigniew Andrzej Lipiński oraz Adam Urbańczyk za swoją działalność niepodległościową w latach 80. otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczenia wręczył im konsul generalny Maciej Golubiewski podczas tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas tej samej uroczystości uhonorowano osoby wyróżnione tytułem „Wybitny Polak w USA 2019”, wśród których znaleźli się: Eugenia Aniśko, Dagmara Domińczyk, Małgorzata Majcherczyk, Andrzej Targowski i Wojciech Szuliński.

Obchody 3-majowe

Doroczna uroczystość poświęconą obchodom 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się 8 maja w salonach Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Wzięło w niej udział ponad 200 osób. Patriotyczna impreza rozpoczęła się od odśpiewania hymnów narodowych – „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „The Star Spangled Banner” – które wykonał znakomity polski śpiewak operowy, bas-baryton Tomasz Konieczny, którego na co dzień można usłyszeć w Metropolitan Opera. Później głos zabrał gospodarz miejsca i zarazem główny organizator ceremonii – konsul generalny RP Maciej Golubiewski. W swoim przemówieniu przypomniał historię związaną z uchwaleniem Konstytucji 3 maja oraz podkreślił jej znaczenie. Wspomniał także o zakazie jej celebrowania w okresie komunistycznym oraz o znaczeniu Solidarności, bez której nie byłoby wolnej Polski.

Elementami towarzyszącymi tegorocznym obchodom była ceremonia wręczenia odznaczeń dla zasłużonych działaczy Solidarności. Wyświetlono także film „Chodźcie z nami” wyreżyserowany przez Ewę Żmigrodzkią i Krzysztofa Zwolińskiego i przedstawiający wydarzenia majowe, jakie miały miejsce w Gdańsku w 1982 roku. Poza tym Arkadiusz Kazański z Instytutu Pamięci Narodowej (Oddział w Gdańsku) przedstawił prezentację dotyczącą ruchu solidarnościowego oraz stanu wojennego w Polsce. Uroczystości towarzyszyła również wystawa „Solidarność” przygotowana przez Edwarda Janusa. Poza tym rozwiązano także 9. edycję konkursu „Wybitny Polak w USA” i wręczono dyplomy uznania oraz statuetki wyróżnionym osobom.

Krzyże Wolności i Solidarności

W tym roku odznaczenia państwowe przyznawane na podstawie art. 138 Konstytucji RP oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem prezydenta RP Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Witold Domitrz, Zbigniew Andrzej Lipiński oraz Adam Urbańczyk. Witold Domitrz był członkiem NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Węgla Kamiennego „Andaluzja” w Piekarach Śląskich i brał udział w różnych akcjach oraz działaniach o charakterze opozycyjnym, a także uczestniczył w wielu protestach. Po wprowadzeniu stanu wojennego brał udział w strajku okupacyjnym na terenie kopalni. Został aresztowany za działalność opozycyjną i był przetrzymywany m.in. w Areszcie Śledczym w Zabrzu oraz w Areszcie Śledczym w krakowskim Podgórzu.

Z kolei Zbigniew Andrzej Lipiński podczas stanu wojennego został skazany na 3 lata więzienia oraz pozbawienie praw publicznych na 2 lata za to, że odmówił udziału w pacyfikacji robotników w Białogardzie. Natomiast Adam Urbańczyk był działaczem NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Kamiennego „Piast” w Tychach-Bieruniu. Był członkiem Komitetu Założycielskiego „Solidarności” na Oddziale Łączności Kopalni Węgla Kamiennego „Piast”, członkiem Komisji Zakładowej i Prezydium Komitetu Założycielskiego. W grudniu 1981 roku był jednym z przywódców strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Piast”. Za swoją działalność został kilkakrotnie aresztowany i ostatecznie internowany w Zabrzu-Zaborzu. Stamtąd, w lipcu 1982 roku, został zwolniony po podpisaniu zgody na wyjazd za granicę na stałe (otrzymał wówczas tzw. bilet w jedną stronę). W 1983 roku wyjechał wraz rodziną najpierw do Niemiec, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

Wybitny Polak 2019

Ceremonię wręczenia tytułów „Wybitny Polak w USA” prowadzili jego organizatorzy: Grzegorz Fryc – prezes stowarzyszenia Pangea Network USA i Michał Lipiński – dyrektor tego konkursu z ramienia Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Towarzyszył im konsul generalny Maciej Golubiewski. Konkurs „Wybitny Polak w USA” odbył się po raz 9., a jego ideą jest uhonorowanie osób wywodzących się ze środowiska polonijnego oraz Polaków działających na terenie Stanów Zjednoczonych, którzy osiągają znaczący sukces zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W tym roku, w nowojorskim okręgu konsularnym, tym zaszczytnym tytułem wyróżniono: Eugenię Aniśko (w kategorii „Osobowość”), Dagmarę Domińczyk (w kategorii „Kultura”), Małgorzatę Majcherczyk (w kategorii „Biznes”), Andrzeja Targowskiego (w kategorii „Nauka”) oraz Wojciecha Szulińskiego (w kategorii „Młody Polak”).

Poza Wielkim Jabłkiem konkurs ten jest także przeprowadzany w Chicago oraz w Los Angeles. Przed wręczeniem nagród „Wybitnego Polaka 2019” o osiągnięciach poszczególnych osób informował Grzegorz Fryc, który pełni także funkcję przewodniczącego kapituły nowojorskiej edycji tego konkursu. Każdy z wyróżnionych cieszy się bardzo dobrą opinią wśród Polonii. Nauczycielka i pedagog Eugenia Aniśko, jest związana z polonijną oświatą od 53 lat. Od 1966 do 1986 roku była nauczycielką, a przez kilka lat również zastępcą kierownika w Polskiej Szkole Dokształcającej w Elizabeth, w stanie New Jersey. Opiekowała się także działającą tam gromadą zuchową. Poza tym jest założycielką, a w latach 1987-2018 była również dyrektorką, największej placówki oświatowej wschodniego wybrzeża, jaką była Polska Szkoła Dokształcająca działająca przy Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark w stanie New Jersey. Jest również inicjatorką działającego tam 3-letniego liceum oraz pierwszej w New Jersey matury dla uczniów tej szkoły i fundatorką pierwszego stypendium dla jej wychowanków. Wyróżniona tytułem „Wybitny Polak 2019” w kategorii „Osobowość” całe swe życie poświęcała na działalność dla dobra Polonii, a dla swoich uczniów była i jest niekwestionowanym autorytetem, wzorem, mentorem i przyjacielem.

Z kolei Dagmara Domińczyk wyróżniona tytułem „Wybitny Polak 2019” w kategorii „Kultura” jest uznaną aktorką oraz młodą pisarką. Mimo że do Stanów Zjednoczonych wyemigrowała wraz z rodzicami w wieku 7 lat, to cały czas czuje się Polką i promuje nasz kraj. Zagrała w wielu amerykańskich produkcjach filmowych, telewizyjnych oraz teatralnych. Występowała na broadwayowskich deskach. Można ją zobaczyć w filmach jak takich jak np.: „The Count of Monte Christo”, „Rock Star”, „Lonely Hearts”, „Higher Ground”, „The Immigrant” oraz „Jack Strong”. W 2013 roku napisała książkę „The Lullaby of Polish Girls”. Bierze także udział w różnych polonijnych akcjach m.in. „Cała Polonia czyta dzieciom” oraz imprezach organizowanych m.in. przez Fundację Kościuszkowską i Instytut Józefa Piłsudskiego.

Kolejna wyróżniona osoba to Małgorzata Majcherczyk, która otrzymała tytuł „Wybitny Polak 2019” w kategorii „Biznes”. Od ponad 30 lat jest agentem podróży, a także właścicielką i prezesem agencji Classic Travel w Wallington w stanie New Jersey. Doprowadziła tę firmę z małej lokalnej agencji do operatora o zasięgu ogólnoświatowym. Cały czas wspiera potrzebujących rodaków w różnych sprawach związanych z codziennym życiem oraz ludzi znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej. Wspiera również działalność Polskiego Klubu Podróżnika oraz polskie parafie i szkoły. Poza tym wychowała trzech synów na dobrych obywateli amerykańskich oraz polskich patriotów. Posiada niezwykłą charyzmę oraz osobowość, przez co jest uwielbiana przez klientów, jak i swoich podwładnych.

„Wybitnym Polakiem 2019” w kategorii „Nauka” został prof. dr inż. Andrzej Targowski, który jest polsko-amerykańskim informatykiem oraz jednym z pionierów informatyki stosowanej w Polsce, a także wykładowcą i dożywotnim profesorem na Western Michigan University. Jest również członkiem wielu prestiżowych międzynarodowych oraz polskich organizacji. Napisał około 30 książek o tematyce informatycznej, politologicznej, cywilizacyjnej, a nawet filozoficznej. Jego „Infostrada” została przetłumaczona na język angielski i opublikowana przez Ala Gore'a jako „Information Superhighway”, co stało się hasłem „Nowej ekonomii” promowanej przez prezydenta Billa Clintona. Prof. dr inż. Andrzej Targowski jest także m.in. założycielem Światowej Rady ds. Badań nad Polonią oraz North-American Council of Polish-American Engineers i byłym prezesem (pełnił tę funkcję przez dwie kadencje) International Society for the Comparative Study of Civilizations. Był również (w latach 1995-2003) przewodniczącym Advisory Council of the of Information Resource Management International Association, organizacji skupiającej informatyków z 30 krajów, a w Polsce jest wiceprzewodniczącym Rady Programowej prestiżowego naukowo-filozoficznego pisma „Dialogue and Universalism”.

Tytuł „Wybitnego Polaka 2019” w kategorii „Młody Polak” otrzymał Wojciech Szuliński. Jest on młodym polonijnym judoką mającym bardzo duże osiągnięcia. Trenować zaczął 15 lat temu w klubie Sylwester Gawel Judo Club. Zdobył około 50 medali zarówno na krajowej, jak i międzynarodowej arenie. Obecnie jest głównym trenerem w Sylwester Gawel Judo Club, działającym na Ridgewood i Greenpoincie w Nowym Jorku oraz w Wallington w stanie New Jersey. Szkoli ponad 120 zawodników, wśród których 90 procent stanowią młodzi sportowcy mający polskie korzenie. Również wychowankowie Wojciecha Szulińskiego zdobywają już medale na arenie krajowej w różnych kategoriach wiekowych.

W ciągu 9 lat w nowojorskiej edycji konkursu „Wybitny Polak w USA” wyróżnieni tym zostali uhonorowani m.in.: prof. Maria Siemionow, Rafał Olbiński, Jan Andrzej Kaczmarek i wielu innych wspaniałych Polaków, dzięki którym możemy czuć się dumni z polskich korzeni.

AD

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com